Reklama
Reklama

Uchodźcy z Afganistanu wyjeżdżają z Poznania. "Żadna z osób nie zadeklarowała chęci pozostania w Polsce"

Wrześniowy przylot uchodźców do Poznania | fot. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Najczęściej wybierają Kanadę.

Przypomnijmy. Samolot z ewakuowanymi Afgańczykami, wśród których znajdował się między innymi noworodek i kobieta w zaawansowanej ciąży, wylądował w Poznaniu na początku września. Na lotnisku przygotowano specjalną infrastrukturę i ogrzewane namioty, gdzie ewakuowani oczekiwali na weryfikację i uzupełnienie niezbędnych formalności. Następnie przetransportowani zostali do poznańskiego hotelu Ikar. Choć wstępnie zakładano, że do stolicy Wielkopolski przyleci więcej osób ostatecznie pojawiło się ich nieco ponad 100.

Zakładano, że obywatele Afganistanu będą przebywać w Polsce przez 3 miesiące. W tym czasie NATO miało podjąć decyzję o ich dalszej relokacji.

Jak informuje dziś Radio Poznań część uchodźców opuściła już nasze miasto. Najczęściej wybierają Kanadę. Na ich liście są także kraje europejskie. Dwie osoby już wyjechały do Danii, 18 do Holandii, 7 do Stanów Zjednoczonych. Jutro kolejnych 7 uchodźców wyleci do USA - mówi dziennikarzom rzecznik Rządowego Biura Bezpieczeństwa Damian Duda.
Natomiast 3 grudnia 31 osób wyleci do Kanady, ponieważ proces wizowy trochę trwa, na wniosek NATO pobyt 49 osób zostanie przedłużony do 31 stycznia właśnie ze względu na procedury i te 49 osób wyleci też do Kanady - wyjaśnia Damian Duda.

Jak dowiedzieli się dziennikarze radia żadna z osób nie deklaruje, że chce zostać w Polsce. Trzeba wziąć pod uwagę, iż te osoby są anglojęzyczne, dlatego one bardzo często argumentują swoją chęć wylotu do krajów anglojęzycznych bądź, gdzie język angielski jest językiem wiodącym, z tytułu chęci podjęcia pracy bez konieczności nauki nowego języka - kończy Damian Duda.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-1℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
10.71 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro