Reklama
Reklama

Będzie nowa numeracja peronów na Poznaniu Głównym. O tej zmianie mówi się od lat

archiwum | fot. Czytelnik
archiwum | fot. Czytelnik

Wraz z zakończeniem inwestycji prowadzonej na dworcu, pasażerów czekają spore zmiany.

Numeracja poznańskich peronów to temat wzbudzający emocje i powracający od lat. Patrząc na stary Poznań Główny od strony mostu Dworcowego po lewej stronie budynku znajdują się perony 1,2 i 3 (jedynka najbliżej budynku, trójka najdalej), a po prawej stronie perony 4, 5 i 6 (czwórka najbliżej, szóstka najdalej).

Już w 2019 roku, gdy rozpoczęła się budowa nowego peronu przy obiekcie, nasi Czytelnicy wskazywali, że jest to prawdopodobnie jedyna szansa na to, by zmienić numerację peronów. Wtedy wskazywano, że nowy tor będzie nosić prawdopodobnie nazwę 3a, choć PKP PLK zapewniały, że decyzja jeszcze nie zapadła.

- Czyli będzie tak, że peron 4a jest przedłużeniem peronu 4 w kierunku południowym, peron 2a jest przedłużeniem peronu 2 w kierunku północnym, ale 3a nie będzie już przedłużeniem peronu 3, tylko będzie obok niego. Przecież to logiczne. O kolejności samych numerów, czy o XIX-wiecznej zasadzie numerowania torów nie wspominając - pisał z ironią nasz Czytelnik Krzysztof.

Prace kosztujące blisko 100 mln złotych związane z budową nowego peronu, nowego toru i przedłużeniem przejścia podziemnego pod nowy peron, aż do ulicy Składowej trwają i zakończą się wiosną przyszłego roku. I właśnie wtedy czeka nas zmiana numeracji peronów, na którą kolejarze jednak postanowili się zdecydować. Tak wynika z doniesień branżowego portalu transport-publiczny.pl.

Z relacji portalu wynika, że w tej chwili trwa przygotowywanie zmiany numeracji, co będzie się wiązać także z wymianą oznakowania. Polskie Linie Kolejowe chcą, by wszystko odbyło się wraz z oddaniem do użytku nowej części tunelu i nowego peronu. Pasażerowie mają być informowani o zmianach z wyprzedzeniem.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
10.38 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro