Reklama

Lokalny lockdown w Wielkopolsce? Pojawiły się prognozy nowych obostrzeń

Stary Rynek podczas pierwszego lockdownu, wiosną 2020 roku | fot. Czytelnik
Stary Rynek podczas pierwszego lockdownu, wiosną 2020 roku | fot. Czytelnik

Jeśli liczba zakażonych będzie nadal wzrastać, minister zdrowia wprowadzi od grudnia znaczne obostrzenia.

Doradca premiera do spraw Covid-19 prof. Andrzej Horban zapowiedział, że obostrzenia mogą być wprowadzone w powiatach, w których obecnie odnotowuje się najwyższe liczby zakażeń. Horban mówi o wprowadzeniu restrykcji na terenie nawet 20 procent powiatów w Polsce. Rząd chce wprowadzać obostrzenia w regionach, punktowo, ponieważ uważa, że w ten sposób ograniczenia są lepiej respektowane, niż w przypadku ogólnokrajowych restrykcji.

- Nakaz noszenia maseczek w całym kraju da mniejszy skutek niż mocniejsze obostrzenia obejmujące zespoły powiatów czy całe aglomeracje. Z punktu widzenia epidemiologicznego najlepiej nakładać obostrzenia na jednostkę typu aglomeracja, czyli pewien obszar kraju funkcjonalnie ze sobą powiązany - informuje w rozmowie z Gazetą Wyborczą dr Franciszek Rakowski, kierownik zespołu covidowego w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział możliwość wprowadzenia ograniczeń już od początku grudnia. Dotyczyć mogą powiatów z największą liczbą zakażonych. Z wyliczeń Gazety Wyborczej wynika, że wśród nich będą cztery powiaty z Wielkopolski. To powiaty poznański, miasto Poznań, powiat śremski i miasto Leszno.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega!
17℃
6℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
16.43 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro