Reklama
Reklama

Chcieli zainwestować w akcje Orlenu. Oferta wyświetliła się na portalu społecznościowym

Zdjęcie ilustracyjne | fot. miguel ugalde / freeimages.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. miguel ugalde / freeimages.com

Policjanci ostrzegają.


Pokrzywdzeni znaleźli ofertę zakupu akcji Orlen na portalu społecznościowym i postanowili zainwestować.

Po zalogowaniu się na link umieszczony w ogłoszeniu należało podać dane kontaktowe. Następnie tego samego dnia z pokrzywdzonym skontaktował się asystent i zaczął go instruować namawiając do zainstalowania aplikacji AnyDesk, po czym polecił wpisać dane posiadanej karty bankowej. Pokrzywdzony wpłacił 1 000 złotych na akcje i otrzymał hasło jakie ma podać przy kolejnym logowaniu, czyli LP123456. W tym momencie zrozumiał, że został oszukany - informują policjanci z Gniezna.

Wczoraj doszło do kolejnego, bardzo podobnego przestępstwa na szkodę 41-letniego mieszkańca Gniezna. W tym przypadku sprawca przejął kontrolę nad telefonem swojej ofiary. W pewnym momencie pokrzywdzony otrzymał wiadomość z banku, że ktoś rozpoczął procedurę uruchomienia kredytu na kwotę prawie 67 tysięcy złotych. Na szczęście pracownicy banku zablokowali konto i kartę bankomatową - dodają funkcjonariusze i apelują by bardziej uważać.

Ostrzeżenie przed oszustwami pojawiło się też na oficjalnej stronie Orlenu.

Fałszywe ogłoszenia gwarantujące rzekome bardzo wysokie i pewne zyski pojawiają się przede wszystkim na portalach Facebook, YouTube oraz licznych stronach internetowych i mailingach. Fałszywe ogłoszenia zachęcają najczęściej do inwestowania w akcje PKN ORLEN oraz projekty inwestycyjne prowadzone przez Koncern. Ogłoszenia te wykorzystują bezprawnie nazwę, znaki firmowe i wizerunki przedstawicieli firmy oraz instytucji państwowych - czytamy w komunikacie.

Wyraźnie podkreślamy, że inwestowanie w akcje PKN ORLEN przez inwestorów indywidualnych może odbywać się wyłącznie poprzez licencjonowane domy maklerskie oraz banki prowadzące działalności maklerską, których pełną listę można znaleźć na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego - dodają przedstawiciele koncernu apelując, by wszelkie próby oszustwa zgłaszać między innymi na adres mailowy [email protected] lub właściwym organom ścigania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
7.52 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro