Reklama
Reklama

27 mln złotych na zimowe utrzymanie dróg w mieście

fot. ZDM
fot. ZDM

Mechaniczne usuwanie śniegu i ochrona przydrożnej zieleni.

W tegorocznym sezonie zimowym, do końca marca 2022 roku, utrzymaniem systemowym objętych zostało 873 km poznańskich dróg oraz 134,6 km dróg rowerowych.

ZDM w pierwszym etapie działań skupiać się będzie na mechanicznym usuwaniu śniegu, a następnie na posypywaniu nawierzchni materiałami chemicznymi bądź zapewniającymi szorstkość podłoża.

Wydatki na zimowe przygotowanie dróg obejmują zarówno odśnieżanie, usuwanie śliskości nawierzchni oraz sprzątanie zanieczyszczeń jezdni, chodników i placów miejskich, przejść podziemnych i kładek oraz opróżnianie koszy ulicznych. Koszt wydatków jest zmienny głównie ze względu na warunki atmosferyczne i uciążliwość zimy. W tym roku planowany budżet na sezon zimowy wynosi 27 mln zł.

ZDM, podobnie jak w ubiegłym roku, będzie brał pod uwagę aspekt ekologiczny. Chodzi głównie o ochronę zieleni przydrożnej, dlatego na chodnikach, drogach rowerowych, placach, a także jezdniach o znaczeniu lokalnym, do odśnieżania wykonawcy mogą stosować wyłącznie piasek o uziarnieniu do 1 mm, a stosowanie środków chemicznych jest dopuszczalne wyłącznie w sytuacji opadu marznącego deszczu bądź wystąpienia wtórnego oblodzenia.

Zarządca Dróg Miejskich przypomina również, że chodniki, które położone są bezpośrednio przy granicy nieruchomości, muszą być odśnieżane przez właścicieli.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
10.03 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro