W Poznaniu powstaje 2,7 mln drażetek gumy do żucia na godzinę
Fabryka w tym roku kończy 25 lat.
Z okazji swojego jubileuszu firma Mars Wrigley, która od lat działa przy ulicy Obodrzyckiej w Poznaniu, podzieliła się ciekawostkami z fabryki. - W poznańskiej fabryce wytwarzane są produkty 7 kluczowych marek gum do żucia, w tym Orbit, Freedent, Doublemint, Spearmint, Extra oraz Winterfresh - informuje zakład. Co więcej, prawie co druga drażetka gumy tych marek dostępna w Europie została wyprodukowana w naszym mieście. Ale gumy z Poznania trafiają też do Polinezji Francuskiej, Nowej Kaledonii, Dubaju, a nawet Ekwadoru.
- W 2020 roku w Poznaniu wytworzono łącznie prawie 24 miliardy sztuk gumy do żucia, głównie miętowej, która stanowi aż 80 proc. produkcji. Pozostałe 20 proc. to przede wszystkim gumy owocowe, ale też zaskakujące dla polskiego konsumenta smaki jak lukrecja czy morela z chilli. Łącznie poznańska fabryka wytwarza 787 rodzajów gum i miętówek w 54 różnych smakach oraz wariantach, a produkty te trafiają do 37 krajów na całym świecie.
Poznańska fabryka gumy do żucia działa od 1996 roku. Obecnie ma 120 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni i zatrudnia 600 osób. W fabryce znajduje się 17 linii pakujących gumę i jedna cukierkowa. W tym roku uruchomiono nową linię produkcyjną w hali o powierzchni 5200 metrów kwadratowych. W jedną minutę powstaje w niej 400 opakowań gumy do żucia w formie plastikowych buteleczek przystosowanych do recyklingu. Produkcja jest w całości zautomatyzowana.
Do naszej redakcji co jakiś czas przychodzą wiadomości od sąsiadów fabryki, którzy skarżą się na specyficzny zapach gumy do żucia wyczuwalny w okolicy. Fabryka zapewnia, że kominy obiektów są wyposażone w układy odpylania oparte na cyklonach oraz filtrach systemowych. Pyły produkcyjne mają więc zatrzymywać się w zakładzie. Dodatkowo fabryka zapewnia, że stosuje nowoczesne systemu redukujące zapachy.
Najpopularniejsze komentarze