Reklama
Reklama

Poznań ma nowoczesny Dom Pomocy Społecznej. Wprowadzi się do niego 100 pensjonariuszy

fot. PIM
fot. PIM

DPS nr 1 z ulicy Bukowskiej przenosi się do nowej siedziby na Strzeszynie.

Nowoczesny obiekt powstał przy ulicy Żołnierzy Wyklętych 26 i ma ponad 6000 metrów kwadratowych powierzchni. Trafić tu mogą także seniorzy z niepełnosprawnością.

Pensjonariusze będą mieć do dyspozycji przestronne i umeblowane pokoje. Wszystkie z dostępem do łazienki. - Jednoosobowe mają powierzchnię niemal 20, a dwuosobowe - prawie 28 metrów kwadratowych. Każdy z nich został wyposażony w telewizor i radiowęzeł oraz dostęp do internetu. Wszystkie pokoje na parterze mają wyjście na taras, a na pierwszym piętrze - na balkon. Wyposażone są w system alarmowy, dzięki któremu pensjonariusze będą mogli łatwo zawołać opiekunów - wyjaśniają Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Seniorzy będą tu mieszkać w grupach nazwanych familiami. Każda z nich składa się z kilku 1- i 2-osobowych pokoi, w których łącznie zamieszka maksymalnie 15 osób. - Pensjonariusze każdej z familii mają do dyspozycji osobny pokój dzienny, jadalnię i aneks kuchenny. Każda grupa pomieszczeń oznaczona jest osobnym kolorem - co ułatwia seniorom orientację w przestrzeni placówki - ma również osobne wejście z zewnątrz, z którego będą mogli korzystać odwiedzający DPS goście. Takie rozwiązanie pozwoli na wprowadzenie do DPS-u przyjaznej i rodzinnej atmosfery.

Mieszkańcy, poza pokojami, będą tu mogli korzystać z sali gimnastycznej, a także wielu pracowni - w tym pracowni ceramicznej z piecem do wypalania wytworów. Nie zabraknie kaplicy czy kino-kawiarni. Pomyślano też o terenie na zewnątrz - dużym ogrodzie z siłownią, ławkami i ścieżką sensoryczną.

Inwestycja trwała dwa lata i kosztowała 43 miliony złotych. Budynek ma już pozwolenie na użytkowanie, a to oznacza, że mieszkańcy wkrótce się do niego przeprowadzą.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
13.99 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro