Reklama
Reklama

UOKiK przygląda się działalności poznańskiej firmy Bocian Pożyczki

Zdjęcie ilustracyjne | fot. PhotoMIX-Company / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. PhotoMIX-Company / pixabay.com

Chodzi o umowy leasingu zwrotnego dla konsumentów.

Jak przyznaje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, trafiają do niego skargi od osób, które zamiast umowy pożyczki nieświadomie podpisali umowę leasingu zwrotnego sprzętu AGD. Sprzęt mieli rzekomo wcześniej sprzedać firmie udzielającej finansowania. - Prezes UOKiK chce zbadać w postępowaniu wyjaśniającym, czy w takim scenariuszu kwota ze "sprzedaży" w rzeczywistości nie stanowi pożyczki, a "raty leasingu" - jej spłaty z uwzględnieniem prowizji dla firmy. Z sygnałów konsumenckich wynika, że w takich umowach przedmiot leasingu jest zazwyczaj określony bardzo ogólnie. Ponadto, jeden ze skarżących konsumentów twierdzi, że w ogóle nie posiada kuchenki będącej przedmiotem leasingu, a inny że wpisaną do umowy lodówkę wcześniej zajął komornik - wyjaśnia UOKiK.

- Podejrzewamy, że umowy leasingu zawierane z firmami pożyczkowymi albo podmiotami z nimi powiązanymi są próbą obejścia przepisów dotyczących kredytu konsumenckiego. Prawo ogranicza zarówno wysokość odsetek pobieranych od pożyczek, jak i ich kosztów pozaodsetkowych. Umowy leasingu zwrotnego, w których nie ma obowiązku nabycia przedmiotu umowy przez konsumenta po jej zakończeniu, nie podlegają tym przepisom. Dlatego ostrzegam konsumentów, aby uważnie czytali umowy pożyczkowe przed podpisaniem i nie zgadzali się na fikcyjny leasing. W konsekwencji takich umów mogą płacić bardzo wysokie raty, dużo wyższe niż te, które są dozwolone w przypadku kredytów konsumenckich - mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

UOKiK wszczął postępowanie wobec firm Everest FInanse S.A. i Everest Finanse Sp. Z o.o. Sp. k. działających pod nazwą Bocian Pożyczki (to firmy zarejestrowane w Poznaniu) oraz Capital Service S.A.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami niebezpieczna noc. Jest ostrzeżenie meteo!
11℃
4℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
32 km
Stan powietrza
PM2.5
16.16 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro