Reklama

Koniec z grabieniem liści w poznańskich parkach i na skwerach?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. congerdesign / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. congerdesign / pixabay.com

Wyjątkami będą trawniki i liście kasztanowca.

Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Poznaniu Szymon Prymas, po konsultacjach ze specjalistami od przyrody oraz po zapoznaniu się z zaleceniem Poznańskiego Panelu Obywatelskiego, podjął decyzję o ograniczeniu grabienia liści. Dotyczy to poznańskich parków i skwerów, gdzie liście pod krzewami i drzewami wpływają korzystnie na stan gleby. Warstwa liści w tych miejscach zapobiega przemrożeniu korzeni i pędów. Wyjątkiem są liście kasztanowca, gdzie bytują larwy szkodnika szrotówka kasztanowcowiaczka oraz trawa, która może zgnić pod grubą warstwą liści.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

ZZM przyjął za słuszne pozostawienie liści tam, gdzie spadły w sposób naturalny i wzbogacają glebę o dodatkowe składniki odżywcze. Liście są też "domem" dla niektórych zwierząt, na przykład dla jeży, gadów i płazów.

W poznańskich parkach już tej jesieni można było zaobserwować mniej zgrabionych liści przy drzewach. Były one usuwane tylko ze ścieżek i z trawników. Wywożono również liście kasztanowca. W przyszłości ZZM chce wejść w porozumienie z firmami pielęgnującymi zieleń tak, by na bieżąco decydować o miejscach, w których ograniczy grabienie liści lub całkowicie zrezygnuje z tej czynności.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. Między innymi dla Poznania i powiatu ostrzeżenia drugiego stopnia!
28℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
5.81 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro