Reklama
Reklama

Koniec z grabieniem liści w poznańskich parkach i na skwerach?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. congerdesign / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. congerdesign / pixabay.com

Wyjątkami będą trawniki i liście kasztanowca.

Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Poznaniu Szymon Prymas, po konsultacjach ze specjalistami od przyrody oraz po zapoznaniu się z zaleceniem Poznańskiego Panelu Obywatelskiego, podjął decyzję o ograniczeniu grabienia liści. Dotyczy to poznańskich parków i skwerów, gdzie liście pod krzewami i drzewami wpływają korzystnie na stan gleby. Warstwa liści w tych miejscach zapobiega przemrożeniu korzeni i pędów. Wyjątkiem są liście kasztanowca, gdzie bytują larwy szkodnika szrotówka kasztanowcowiaczka oraz trawa, która może zgnić pod grubą warstwą liści.

ZZM przyjął za słuszne pozostawienie liści tam, gdzie spadły w sposób naturalny i wzbogacają glebę o dodatkowe składniki odżywcze. Liście są też "domem" dla niektórych zwierząt, na przykład dla jeży, gadów i płazów.

W poznańskich parkach już tej jesieni można było zaobserwować mniej zgrabionych liści przy drzewach. Były one usuwane tylko ze ścieżek i z trawników. Wywożono również liście kasztanowca. W przyszłości ZZM chce wejść w porozumienie z firmami pielęgnującymi zieleń tak, by na bieżąco decydować o miejscach, w których ograniczy grabienie liści lub całkowicie zrezygnuje z tej czynności.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
2.2 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
18.26 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro