Reklama
Reklama

Znacząco spadła wykrywalność zakażeń HIV. "To, że ludzie rzadziej bywają w klubach, nie znaczy, że nie mają kontaktów seksualnych"

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

Przypomnieć ma o tym akcja, organizowana między innymi w Poznaniu.

Żeby zwrócić uwagę na potrzebę testowania w kierunku HIV, 23 listopada ulicami Poznania przejedzie samochód wyświetlający na fasadach budynków czerwoną kokardkę z napisem "Razem przeciw HIV". W mieście pojawiły się już citylighty z kokardką. Symbol ten zobaczą również mieszkańcy Krakowa, Torunia, Gdańska i Warszawy. Eksperci podkreślają, że w czasach pandemii wykrywalność zakażeń HIV znacząco spadła.

Celem tego happeningu organizowanego od kilku już lat przez Gilead Sciences oraz Polską Fundację Pomocy Humanitarnej 'Res Humanae' jest przypominanie Polakom, że HIV jest nadal groźny - mówi Mateusz Liwski, prezes 'Res Humanae'. Testy trzeba robić zawsze, kiedy doszło do ryzykownej sytuacji. Warto! Osoba, która wie, że jest zakażona, może dziś funkcjonować zupełnie normalnie i cieszyć się życiem - dodał

Szybki dostęp do dobrego leczenia jest kluczowy. Osoba HIV+, która jest leczona i przyjmuje leki ARV ma niewykrywalną wiremię i w związku z tym nie zakaża partnerów. Może zostać ojcem lub matką zdrowego dziecka i żyć normalnie do późnej starości - podkreśla Grzegorz Jezierski., żyjący z HIV od 3 lat i pomagający innym zakażonym w ramach realizowanego przez Społeczny Komitet ds. AIDS projektu Buddy Polska.

Fakt, że ludzie podczas pandemii COVID-19 rzadziej bywają w klubach, nie znaczy, że nie mają kontaktów seksualnych. Mają. Organizowane są domówki, działają aplikacje randkowe. A potem nie robi się testów i z czasem zapomina o ryzykownym zachowaniu. Do czasu, gdy taki pacjent trafia do nas na oddział, jako osoba z późnym rozpoznaniem HIV, której często nie możemy już pomóc. Koledzy - testujcie pacjentów na HIV! - apeluje do wszystkich polskich lekarzy prof. Alicja Wiercińska-Drapało.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
0℃
Poziom opadów:
3.3 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
14.93 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro