Reklama
Reklama

Zmiany na autostradach również w Wielkopolsce. Koniec z bramkami

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Łukasz Jóźwiak / GDDKiA
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Łukasz Jóźwiak / GDDKiA

Zmiany wejdą w życie 1 grudnia na odcinkach autostrad A2 i A4.

Konkretnie chodzi o odcinek A2 Konin - Stryków oraz A4 Wrocław - Sośnica. Zlikwidowanie bramek i wprowadzenie elektronicznego systemu poboru opłat e-Toll ma przede wszystkim poprawić przepustowość na trasach, ale też obniżyć koszty utrzymania dróg.

Docelowo takie rozwiązanie ma obowiązywać na wszystkich płatnych trasach w Polsce. Na początek zmiany zajdą również w Wielkopolsce - chodzi o odcinek od Konina w kierunku Warszawy.

- Od 1 grudnia zmianie ulegną zasady dotyczące opłat za przejazd pojazdem lekkim po autostradzie A2 na odcinku Konin - Stryków. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadza system e-TOLL. W związku z prowadzonymi pracami mogą wystąpić utrudnienia w ruchu - zaznacza Alina Cieślak z poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

- Zmianie ulegnie organizacja ruchu w Punkcie Poboru Opłat w Żdżarach oraz na Stacjach Poboru Opłat Koło i Dąbie. Od kilku dni wprowadzamy zmiany w organizacji ruchu w sposób możliwie najmniej utrudniający ruch pojazdów w tych miejscach. Dalsze zmiany będą wprowadzane systematycznie w zależności od warunków umożliwiających ich wprowadzenie tak, żeby 1 grudnia br. wszystko było gotowe. O ewentualnych większych utrudnieniach i prowadzonych pracach informować będziemy na bieżąco - dodaje.

Od 1 grudnia na PPO Żdżary kierowcy będą mieć do dyspozycji po trzy pasy ruchu w każdym kierunku. Na SPO Koło i Dąbie dostępne będą po dwa pasy ruchu.

Jeśli nie będzie bramek, to jak zapłacić za przejazd? Opcje są dwie. Pierwsza to kupienie e-biletu autostradowego w aplikacji e-TOLL PL BILET (taka możliwość będzie od 1 grudnia) lub u partnerów systemu e-TOLL. - Bilet możesz kupić z wyprzedzeniem jeśli podasz numer rejestracyjny samochodu, odcinek autostrady oraz planowaną datę i godzinę rozpoczęcia przejazdu. Bilet będzie ważny 48 godzin od wskazanej daty. Jeśli zmieniłeś plany, możesz go zwrócić przed zadeklarowaną godziną startu podróży - czytamy na oficjalnej stronie systemu e-TOLL.

Druga opcja to skorzystanie z aplikacji e-TOLL PL. Poprzez aplikację, którą można pobrać bezpłatnie na smartfon, można opłacić przejazd i doładować swoje konto. - Aplikacja przekazuje dane geolokalizacyjne i w trakcie przejazdu musi być cały czas włączona - podkreślają twórcy systemu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
5.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
34.08 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro