Reklama
Reklama

Na których odcinkach A2 i "eSek" w regionie jest największy ruch? Znamy dane

Zdjęcie ilustracyjne | fot. GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła wyniki Generalnego Pomiaru Ruchu 2020 / 2021.

- Mamy już pierwsze podsumowanie Generalnego Pomiaru Ruchu (GPR) rozpoczętego w 2020 r. i zakończonego w tym roku. Co ważne, dzięki odpowiedniej organizacji pomiarów oraz metodom zastosowanym w procesie przetwarzania i obliczania wyników, zminimalizowano wpływ pandemii koronawirusa na wyniki. Będą one mogły być wykorzystywane między innymi do podejmowania decyzji o budowie nowych dróg - wyjaśnia GDDKiA.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 3 lipca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Z danych wynika jednoznacznie, że na polskich drogach przybywa samochodów. - 13 574 pojazdów na dobę - oto średni dobowy ruch roczny (SDRR) na zamiejskiej sieci dróg krajowych. Jest o 21 proc. wyższy niż w GPR 2015. Na drogach międzynarodowych SDRR według pomiarów GPR 2020/21 wynosił 25 488 poj./dobę (o 27 proc. więcej niż w GPR 2015). Na pozostałych drogach krajowych to 8746 poj./dobę (wzrost o 15 proc.) - dodaje.

Z danych wynika, że największe obciążenie dróg odnotowano w województwie śląskim (22 tysiące pojazdów na dobę), a najmniejsze w warmińsko-mazurskim (poniżej 8 tysięcy na dobę). Jak jest w Wielkopolsce? Przeanalizowaliśmy dane z autostrady i dróg ekspresowych.

W przypadku wielkopolskiego odcinka trasy A2 największy ruch odnotowano na obwodnicy Poznania, co nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. Średni Dobowy Ruch Roczny pojazdów był najwyższy pomiędzy węzłami Poznań Luboń i Poznań Krzesiny. Średnio dziennie porusza się tędy ponad 83 tysiące pojazdów. Niewiele mniej jest ich na odcinku Poznań Komorniki - Poznań Luboń, gdzie odnotowano średni dobowy ruch na poziomie prawie 79,5 tysiąca pojazdów. Pomiędzy Poznaniem Zachód i Poznaniem Komorniki to około 71 tysięcy pojazdów, a między Poznaniem Krzesiny i Poznaniem Wschód "tylko" około 50 tysięcy pojazdów.

Co z trasą S5? W regionie największy ruch odnotowano na odcinku pomiędzy A2 (Poznań Zachód) i Konarzewem - prawie 36 tysięcy pojazdów na dobę. Około 34 tysiące pojazdów odnotowano między węzłami Kostrzyn i Strumiany, a po około 33 tysiące na dwóch odcinkach: Kleszczewo - Poznań Wschód i Konarzewo - Stęszew.

Po około 25 tysięcy samochodów dziennie porusza się krótkim, wielkopolskim odcinkiem trasy S8 na południu regionu.

W przypadku trasy S11 największy ruch w regionie odnotowano na odcinku pomiędzy Poznaniem i Koninkiem - średnio ponad 57 tysięcy pojazdów dziennie. Prawie 50 tysięcy aut porusza się między węzłami Poznań Ławica i Poznań Dąbrówka, a prawie 47 tysięcy aut między Poznaniem Dąbrówka i Poznaniem Zachód. Prawie 46 tysięcy aut odnotowano pomiędzy Koninkiem i Gądkami, a około 45 tysięcy między Tarnowem Podgórnym i Poznaniem Ławica.

Pełne dane można znaleźć TUTAJ.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia. Również dla Poznania
31℃
19℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
20.92 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro