Reklama

Pociąg pojedzie z Poznania do Międzychodu?

fot. PKP PLK
fot. PKP PLK

Według planów, pociąg z Poznania do Międzychodu ma dojechać w 74 minuty!

Jeszcze w tym miesiącu z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu do spółki PKP PLK ma trafić wstępne studium planistyczno-prognostyczne dla planowanej do rewitalizacji linii kolejowej nr 368 Międzychód -Szamotuły.

Okazuję się, że przy prędkości 120 km/h pociąg będzie mógł dojechać z Poznania do Międzychodu w 74 minuty! A więc podróż będzie trwać nieco krócej niż samochodem, szczególnie w godzinach szczytu. Pod warunkiem, że pociąg nie będzie zatrzymywał się na żadnej stacji między Poznaniem, a Szamotułami. Ze wstępnych ustaleń wynika, że na trasie znaleźć się mają przystanki: Międzychód Główny, Międzychód Letnisko, Kłosowice, Sieraków, Chrzypsko Wielkie, Nojewo, Ostroróg, Szczepankowo, Szamotuły Zachód i Szamotuły. Zrezygnowano natomiast całkowicie z przystanku w Zatomiu Starym. Pasażerów ma wozić 12 par pociągów na dobę.

Samorząd województwa lubuskiego chce połączyć linię kolejową z Gorzowem Wielkopolskim. Jest już w przygotowaniu wstępne studium, z którego wynika, że pociąg z Poznania mógłby pojechać nie tylko do Międzychodu, ale również właśnie do Gorzowa Wielkopolskiego.

- Mam nadzieję, w imieniu Samorządu Województwa Wielkopolskiego, że po uzyskaniu dokumentacji na tę linię, ale również kolejne, wystarczy środków, żeby te inwestycje zrealizować. To jest proces bardzo kosztowny. Ufam, że mimo wszystko uda się do tego doprowadzić, bo w ten sposób zwiększymy możliwości komunikacyjne naszego regionu - zapewniał jeszcze w lipcu, podczas konferencji, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
7.58 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro