Reklama
Reklama

Poznaniacy chcą kolejnej trasy tramwajowej. Może powstać w rejonie osiedla Główna

fot. UM Poznań

W ostatnich tygodniach odbyły się konsultacje społeczne.

Wyniki konsultacji są jednoznaczne: trasa Poznań Wschód powinna powstać i to jak najszybciej. Aż 88 procent twierdzi, że nowa trasa jest potrzeba. 65 procent uczestników konsultacji zwróciło uwagę, że standard komunikacji zbiorowej na osiedlu Główna wymaga poprawy.

- Około 60 proc respondentów preferuje przebieg trasy tramwajowej w wariancie alternatywnym (W2), który zakłada poprowadzenie trasy tramwajowej w ciągu ulicy Głównej, przez rejon rynku Wschodniego, a następnie nową ulicą, która ma powstać między ulicami Harcerską i Wiejską. Dalej trasa (podobnie jak w wariancie W1) przebiegałaby ul. Wschodniej, gdzie w rejonie stacji kolejowej Poznań Wschód planuje się także lokalizację nowej pętli autobusowej oraz parkingu Park&Ride, tworząc tym samym zintegrowany węzeł przesiadkowy - relacjonują urzędnicy. Ale to nie koniec. 80 procent uczestników badania deklaruje, że jeśli trasa tramwajowa powstanie, przesiądą się z aut do tramwajów.

Dziś nie wiadomo, kiedy inwestycja miałaby powstać. - Ewentualna decyzja o budowie tej trasy zapadnie w przyszłości, po przeprowadzeniu dodatkowych analiz uwzględniających uwarunkowania techniczno-przestrzenne, funkcjonalne oraz społeczno-ekonomiczne. Obecnie nie ma harmonogramu realizacji tej inwestycji. Jest ona uzależniona nie tylko od wyników konsultacji (m.in. w zakresie szczegółowego przebiegu), ale również od możliwości finansowych Miasta Poznań oraz ewentualnego pozyskania zewnętrznego źródła finansowania (np. w ramach funduszy Unii Europejskiej).

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
1℃
-2℃
Poziom opadów:
1.4 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
49.51 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro