Reklama
Reklama

Przedszkola czynne krócej, niższe stypendia. Gminom brakuje pieniędzy na oświatę

Zdjęcie ilustracyjne | fot. archiwum

Gminy mają problem.

Jak opisuje Rzeczpospolita, zmiany w PIT, które zachodzą w związku z Polskim Ładem oraz niedoszacowanie subwencji powoduje duże problemy w części polskich gmin. Niektóre już wcześniej cięły koszty związane z edukacją, a okazuje się, że nie było o wystarczające. Konieczne są więc dodatkowe cięcia finansowe.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA

Jako przykład podawany jest Lublin. Przez zmiany zawarte w Polskim Ładzie zamiast szacowanych 680 mln złotych z PIT do budżetu ma wpłynąć około 511 milionów złotych. Dodatkowo otrzyma około 83 mln złotych z subwencji ogólnej, które mają pokryć ubytek w dochodach. Łatwo jednak policzyć, że wciąż zabraknie około 86 mln złotych. Już teraz wiadomo, że pieniędzy m.in. na oświatę będzie brakować.

Warszawa zastanawia się nad skróceniem pracy przedszkoli o pół godziny. Mówi się też o tym, że może zabraknąć pieniędzy na dodatki motywacyjne dla nauczycieli. Być może nie będzie dofinansowania na bilety do kin i teatrów dla uczniów. W innych miastach rozważane jest obniżanie wysokości stypendiów, a także ograniczenie liczby zajęć dodatkowych.

Co na to Ministerstwo Edukacji i Nauki? Cytowana przez Rzeczpospolitą rzecznik resortu podkreśla, że państwo wydaje coraz więcej pieniędzy na oświatę, nauczyciele zarabiają coraz więcej, a do samorządów jeszcze w tym roku popłyną dodatkowe pieniądze w ramach wsparcia jednostek samorządu terytorialnego. 8 mld złotych zostanie podzielonych algorytmem, a to od samorządu będzie zależeć, na co zostaną przeznaczone środki.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
7℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
6.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro