Reklama

Nazwali szpital przy Szwajcarskiej umieralnią. Śledztwo umorzono

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Chodzi o głośny reportaż stacji TVN z listopada ubiegłego roku.

O sprawie wielokrotnie pisaliśmy na naszym portalu. Do dziennikarzy "UWAGI" odezwali się pacjenci, którzy leżeli na dawnym oddziale chirurgii ogólnej przekształconym w covidowy. Z ich relacji wynikało, że pacjenci przez całą noc byli na oddziale sami, nie wolno im włączać przycisków alarmowych. Nawet pacjenci w złym stanie mieli być tak pozostawiani na wiele godzin, m.in. w swoich wymiocinach. Sugerowano, że ludzie umierają tam przede wszystkim w nocy, gdy nie mają opieki. Zarzutów było więcej.

Dyrekcja szpitala od początku nie kryła oburzenia reportażem. Dzień po emisji zorganizowano konferencję, na której wypowiadali się pracownicy oraz dyrekcja lecznicy. Podkreślano, że materiał był zmanipulowany i nieprawdziwy, a pracownikom jest przykro, że zostali tak potraktowani. Sprawa trafiła do prokuratury, a wyjaśnień zażądali m.in. prezydent Poznania, wojewoda czy NFZ.

W grudniu okazało się, że poznańska prokuratura nie zajmie się sprawą szpitala. Prokuratura uznała, że nie jest "właściwa do prowadzenia postępowania". Tłumaczono, że zawiadomienie szpitala skierowano do prokuratury w Warszawie, bo tam znajduje się siedziba stacji TVN.

Wiosną bieżącego roku poznańska policja na polecenie prokuratury wszczęła dochodzenie w sprawie zniesławienia pracowników szpitala. Zdaniem Wielkopolskiej Izby Lekarskiej odpowiedzieć za zniesławienie powinni nie tylko pacjenci, którzy relacjonowali TVN to, co rzekomo miało się dziać na oddziale, ale też internauci, którzy poniżali pracowników szpitala w komentarzach pod materiałami na ten temat.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, śledczy umorzyli postępowanie w sprawie pomówienia personelu szpitala. Nie stwierdzono bowiem, że doszło do czynu zabronionego. Umorzono też sprawę publicznego nawoływania w internecie do zabójstwa lub ciężkiego uszkodzenia ciała pracowników szpitala. W tym przypadku powodem umorzenia było niewykrycie sprawcy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami burzowa środa!
23℃
16℃
Poziom opadów:
11.7 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
7.22 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro