Reklama
Reklama

Sanepid podsumowuje sezon grzybowy. "Zdarzało się, że grzybiarze przynosili nam również grzyby niejadalne i trujące"

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Wielkopolski Sanepid
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Wielkopolski Sanepid

Każdego roku w wielkopolskich lasach nie brakuje miłośników zbierania grzybów. Trzeba jednak bardzo uważać, aby się nie zatruć. Grzyboznawcy z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu przez cały sezon pomagali określić, jakie gatunki zebranych przez nas grzybów nadają się do spożycia.

Choć zbieranie grzybów może się wydać bardzo proste, Sanepid ostrzega przed trującymi grzybami. Niektóre z nich wyglądają bardzo podobnie do tych jadalnych. Najczęściej do oceny przez pracowników Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu ludzie przynosili borowiki szlachetne, podgrzybki brunatne, mleczaje rydze, piaskowce modrzaki, maślaki, czubajki kanie-sowy, siedzunie sosnowe, koźlarze, kurki, opieńki, gołąbki i gąski. Zdarzało się również, że grzybiarze przynosili nam również grzyby niejadalne i trujące - mówi dr Jadwiga Kuczma-Napierała Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Cieszymy się, że w momencie pojawienia się wątpliwości mogliśmy w ten sposób pomagać ludziom. Dzięki sprawdzeniu grzybów przez naszych ekspertów udało się uniknąć wielu zatruć - dodaje.

W minionym sezonie grzybowym, grzyboznawcy z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu udzielili 213 porad (w roku 2020 udzielono 237 porad grzybowych).
Specjaliści z Wojewódzkiej Stacji pierwszej oceny gatunkowej grzyba dokonali już kwietniu. Znaleziono go na prywatnej posesji i był to smardz jadalny - Morchella esculenta. W trakcie trwającego sezonu do grzyboznawców trafił również grzyb trujący często mylony ze smardzem i jest to piestrzenica kasztanowata (gyromitra esculenta) -
informuje Wiesława Kostuj, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Wśród grzybów trujących były między innymi goryczaki żółciowe, tęgoskóry cytrynowe, pieczarki karbolowe, krowiaki podwinięte, maślanki wiązkowe - dodaje.

Z porad grzyboznawców WSSE w Poznaniu można korzystać również poza sezonem. Eksperci są dostępni w siedzibie przy ulicy Libelta od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.00. W sezonie godziny pracy grzyboznawców w tygodniu były wydłużone, można było również korzystać z porad w weekendy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.39 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro