Reklama

Z podpoznańskiego Amazona zwolniono dyscyplinarnie członkinię Inicjatywy Pracowniczej. W tle sprawa śmierci pracownika

Zdjęcie ilustracyjne | fot. archiwum
Zdjęcie ilustracyjne | fot. archiwum

Magda Malinowska, członkini Prezydium Komisji Międzyzakładowej Inicjatywy Pracowniczej w Amazon, 9 listopada otrzymała informację, że zostaje dyscyplinarnie zwolniona z pracy.

- Amazon jako formalną przyczynę zwolnienia podaje rzekome "filmowanie lub fotografowanie procesu przenoszenia zwłok". Chodzi prawdopodobnie o mężczyznę, który 6 września 2021 r. umarł na terenie zakładu, a prokuratura bada, czy nie przyczyniły się do tego zaniedbania ze strony spółki. Zarzut wobec związkowczyni jest zupełnie bezpodstawny. Magda Malinowska jako społeczny inspektor, by zapewnić podjęcie właściwych kroków po śmierci kolegi z pracy, zwróciła się do Amazon z prośbą o włączenie jej do zespołu powypadkowego. Spotkała się z odmową. Nie miała żadnego interesu w filmowaniu czy fotografowaniu zwłok, ale chciała monitorować kroki podjęte przez pracodawcę i wszelkie ewentualne nieprawidłowości - informuje Inicjatywa Pracownicza przy Amazon Fulfillment Poland.

Kilka dni po śmierci pracownika Malinowska udzieliła wywiadu Gazecie Wyborczej, w którym mówiła m.in. o tym, jak organizacja pracy w Amazon może powodować utratę zdrowia a nawet życia pracowników i dlaczego zdaniem związków wydarzenie z początku września powinno zostać uznane za wypadek przy pracy.

- Zwolnienie jest tym bardziej skandaliczne, iż dokonano go mimo sprzeciwu organizacji związkowej, która w piśmie z 8 listopada nie wyraziła zgody na rozwiązanie umowy o pracę. W opinii związku, Amazon w rażący sposób naruszył przepisy zarówno ustawy o związkach zawodowych (art. 32 ust. 1), jak i ustawy o społecznej inspekcji pracy (art. 13 ust. 1). Postępowanie pracodawcy zmuszeni jesteśmy interpretować jako rażącą niekompetencję służb kadrowych albo jako świadomy zabieg mający na celu utrudnianie działalności związkowej (w tym społecznej inspekcji pracy). Sprawa skończy się w sądzie, gdzie domagać będziemy się niezwłocznego przywrócenia Magdy Malinowskiej do pracy, jak i finansowego zadośćuczynienia - zapowiadają związkowcy.

Zapytaliśmy w Amazon, jaki był powód rozwiązania umowy z Malinowską. - W naszych centrach logistycznych w Polsce stworzyliśmy dotychczas ponad 23 000 stałych miejsc pracy, zapewniamy atrakcyjne wynagrodzenie, kompleksowe świadczenia, bezpieczne środowisko pracy i możliwości rozwoju zawodowego. Wśród naszych pracowników kreujemy kulturę szacunku i oczekujemy od nich odpowiedniego zachowania na terenie naszych centrów operacyjnych. W tym przypadku, Pani Malinowska odmówiła stosowania się do właściwych standardów zachowań społecznych. W związku z tym, po niedopuszczalnym i lekceważącym zachowaniu Pani Malinowskiej, nie mieliśmy innego wyjścia, jak zakończyć naszą współpracę - wyjaśnia Amazon.

Jak nam wyjaśniono, rozwiązanie umowy było oparte na ważnych powodach, m.in. chodziło o brak poszanowania godności osobistej innego pracownika. To, że Magda Malinowska pełni określoną funkcję miało tu nie mieć żadnego znaczenia. Amazon zapewnia, że identyczna decyzja zostałaby podjęta w takiej sytuacji w stosunku do każdego pracownika.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
5.33 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro