Reklama
Reklama

Andrzej Duda o wydarzeniach w Kaliszu: barbarzyństwo i akt zdrady

Wojciech Olszański ps. Aleksander Jabłonowski | fot. LT
Wojciech Olszański ps. Aleksander Jabłonowski | fot. LT

Andrzej Duda odniósł się do wydarzeń z Kalisza.

Podczas organizowanego przez Wojciecha Olszańskiego (w internecie używa on pseudonimu Aleksander Jabłonowski) marszu wykrzykiwano takie hasła jak "My to unieważniamy, likwidujemy prawa żydowskie na tej ziemi! To jest wola wolnych Polaków! Nie będzie już nigdy Polak Żydowi niewolnikiem!". Tłum zaczął krzyczeć "Tu jest Polska, a nie Polin". Podpalono kopię Statutu Kaliskiego, który w 1264 roku nadał mniejszości żydowskiej wolność osobistą czy wyznaniową. To jeden z najważniejszych kaliskich dokumentów.

Te wydarzenia odbiły się w mediach szerokim echem. Kaliscy urzędnicy zawiadomili prokuraturę, reakcję zapowiedział też szef MSWiA, Mariusz Kamiński.

W niedzielę do spawy odniósł się Andrzej Duda. - Stanowczo potępiam wszelkie akty antysemityzmu. Barbarzyństwo, którego dopuściła się grupa chuliganów w Kaliszu, stoi w sprzeczności z wartościami, na których oparta jest Rzeczpospolita. A wobec sytuacji na granicy i akcji propagandowych przeciwko Polsce jest wręcz aktem zdrady - napisał prezydent.

Sam Olszański skomentował całą sprawę w internecie. - Lewacka elitka ucieszyła się naszym marszem. Co by te lewackie pizdy zrobiły bez naszego marszu? To są lizusy żydowskie. Wierzgają, są oburzone. Chcecie wojny? Będziecie ją mieli - mówił, cytowany przez Gazetę Wyborczą.

Kim jest Wojciech Olszański ps. Aleksander Jabłonowski? To zawodowy aktor, od kilku lat udzielający się m.in w internecie. Kreuje się na patriotę, obrońcę Polski. Jego wypowiedzi oparte są często na bluzgach i - mówiąc delikatnie - kontrowersyjnych treściach. Jabłonowski vel Olszański namawiał m.in. do zabicia Billa Gatesa, a posłankę KO, Klaudię Jachirę, nazwał "egzemplarzem do gwałcenia". Opowiada się też za sojuszem z Rosją.

Olszański ps. Jabłonowski często utożsamiany jest ze środowiskami prawicowymi. Te jednak zdecydowanie odcinają się od jego działalności. - Przypadek wariata, który wrzeszczał wczoraj w Kaliszu to nie jest sprawa polityczna tylko psychiatryczna. Proszę nie łączyć go z polskim ruchem narodowym bo ten przebieraniec nigdy nie miał z nim nic wspólnego - napisał na Twitterze Robert Winnicki, poseł Konfederacji i lider Ruchu Narodowego. - Winnicki, ty parówo, pysk ci błyszczy jak wypasionemu kabanowi. Tak ci dobrze w tym Sejmie? Nazwałeś mnie osobą psychiczną. Ty, Winnicki, Żydem trącisz. Typowo żydowska odzywka - skomentował Olszański ps. Jabłonowski.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
8.27 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro