Reklama
Reklama

Lek na Covid-19 będzie dostępny w Polsce od grudnia?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Moakets / Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Moakets / Pixabay

Wszystko na to wskazuje.

Europejska Agencja Leków (EMA) w czwartek wydała pozytywną ocenę dwóch leków na Covid-19 - Ronapreve oraz Regkirona. Rekomendacja trafiła już do Komisji Europejskiej, która ma formalnie dopuścić leki na rynek europejski.

W przyszłym tygodniu Europejska Agencja Leków ma natomiast wydać rekomendację w sprawie leku Molnupiravir. EMA ma rekomendować, by kraje unijne samodzielnie decydowały o stosowaniu tego preparatu. Jak ustaliło RMF FM, Ministerstwo Zdrowia ma już podpisany kontrakt z producentem leku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze dawki trafią do Polski w grudniu - być może na początku miesiąca. Jeśli będzie opóźnienie, ma to nastąpić w połowie grudnia. Do naszego kraju ma trafić kilkadziesiąt tysięcy dawek leku.

Jak działa Molnupiravir? Tabelki wchodzą w reakcję z enzymem koronawirusa odpowiedzialnym za reprodukcję i kopiowanie jego kodu genetycznego. Lek ma być podawany dorosłym, którzy mają potwierdzony Covid-19 i są w grupie ryzyka rozwoju ciężkiego przebiegu choroby. Lek ma być przyjmowany dwa razy dziennie przez 5 dni. Koszt? 3000 złotych za pojedynczą terapię.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
2℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
5.21 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro