Reklama
Reklama

Poznań wśród 6 gmin w Polsce z najwyższym poziomem zaszczepienia. Dostanie 100 tysięcy złotych. Milion trafi do Lubonia

Szczepienie w Luboniu | fot. materiały prasowe
Szczepienie w Luboniu | fot. materiały prasowe

W ramach rządowych konkursów.

Aby promować szczepienia przeciw Covid-19 rząd ogłosił dwa konkursy dla wszystkich gmin w Polsce. Pierwszy to "Gmina na Medal". To właśnie w ramach tego konkursu Poznań otrzyma 100 tysięcy złotych nagrody. W konkursie nagrodzonych zostanie pierwsze 500 gminy w Polsce, które osiągną poziom zaszczepienia mieszkańców na poziomie minimum 67 procent. Poznań jest szóstą gminą w kraju, która osiągnęła ten poziom. Wcześniej uczyniły to Podkowa Leśna, Wronki, Ustronie Morskie, Raszyn i Warszawa. Pieniądze z nagrody można przeznaczyć na dowolny cel dotyczący przeciwdziałania Covid-19.

Drugi konkurs to "Najbardziej Odporna Gmina". - W ramach Konkursu stworzono 3 kategorie ze względu na liczbę mieszkańców gmin oraz 1 kategorię ogólnopolską dla wszystkich gmin w ramach rywalizacji o miano Najbardziej Odpornej Gminy w Polsce - informują organizatorzy.

Najbardziej Odporną Gminą w Polsce jest Podkowa Leśna, w której poziom zaszczepienia mieszkańców przekroczył 70 procent. Gmina dostanie 3,1 mln złotych nagrody - 100 tysięcy za konkurs Gmina na Medal oraz 3 mln zł za Najbardziej Odporną Gminę (najlepsza w Polsce - 2 mln zł i regionie - 1 mln zł).

W kategorii średnich gmin drugie miejsce, po Piasecznie, zajął podpoznański Luboń z wynikiem 63,61 procent. Otrzyma milion złotych. - Chcielibyśmy wydać te pieniądze tak, żeby wróciły do mieszkańców - komentuje Małgorzata Machalska, burmistrz Lubonia. - Planujemy stworzyć centrum pocovidowe, z szeroko rozumianym wsparciem dla osób po przejściu infekcji koronawirusem, po lockdownie. Mamy pomysły jak spożytkować te pieniądze - dodaje. W Luboniu zaszczepionych jest 20 866 osób. - Kolejnym celem Lubonia jest osiągnięcie poziomu 67 procent wyszczepienia, co oznacza tytuł Gminy na Medal. To wiązałoby się z kolejną nagrodą - 100 tys. zł - zaznaczają urzędnicy z Lubonia.

W kategorii małych gmin pieniądze (milion złotych dla każdego samorządu) trafią do kilku wielkopolskich samorządów: Wronek (70,16 proc.), Obrzycka (64,99 proc.), Kościana (64,48 proc.), Słupcy (59,30 proc.) i Baranowa (54,79 proc.).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa!
6℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
15.74 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro