Reklama
Reklama

MPK i ZTM Poznań szykują się na podwyżki cen prądu. Co to oznacza?

fot. ZTM Poznań
fot. ZTM Poznań

Wyższe opłaty za prąd odczuwamy wszyscy.

Jak zauważa branżowy portal transport-publiczny.pl, nie wiadomo jeszcze w jaki sposób drożejący prąd wpłynie na komunikację miejską w polskich miastach, ale pewne jest, że wyższe rachunki będą mieć znaczenie dla budżetu przewoźników. Z ustaleń portalu wynika, że obecnie poznański Zarząd Transportu Miejskiego analizuje sytuację i za wcześnie jest na to, by mówić o funkcjonowaniu autobusów i tramwajów w przyszłym roku czy o kształcie przyszłorocznego budżetu.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Zimowe, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 20 października br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

W Poznaniu od lat miejskie instytucje kupują prąd w ramach Poznańskiej Grupy Zakupowej, co przekłada się na korzystne ceny. Ale mimo to podwyżki będą znaczące. - Procedurę przetargową na zakup energii elektrycznej dla Poznańskiej Grupy Zakupowej prowadzi Miasto Poznań. Oferta, która wpłynęła w postępowaniu, zakłada znacznie wyższe stawki niż dotychczasowe. Stawki obecnie nas obowiązujące (jedynie za zakup energii elektrycznej, bez dystrybucji) to ponad 330,00 zł/MWh netto. Natomiast wysokość stawki za sprzedaż energii elektrycznej proponowanej na 2022 r. wynosi ponad 570,00 zł/MWh netto. Sytuacja jest obecnie analizowana - mówi w rozmowie z transport-publiczny.pl Agnieszka Smogulecka, rzeczniczka MPK Poznań.

Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że w przyszłym roku planowane jest większe zużycie prądu niż w tym roku. W 2021 planuje się, że zużycie wyniesie 67,5 GWh. W przyszłym roku ma to być 73,5 GWh. Jeśli np. zima będzie mroźna i śnieżna, przez co konieczne będzie ogrzewanie tramwajów i zwrotnic, zużycie może być jeszcze większe.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
11.82 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro