Reklama

Schorowany mężczyzna, bez pomocy koczuje na ławce w Parku Kasprowicza. "To znany nam dobrze pan Wiesiu"

fot. Czytelnik
fot. Czytelnik

Okazuje się, że mężczyzna od lat odmawia przyjęcia pomocy.

Od ok pół roku w parku Kasprowicza tuż przy ul. Stablewskiego, na pierwszej ławce "mieszka" bezdomny schorowany mężczyzna. W obecnej sytuacji gdy temperatury gwałtownie spadają staje się to bardzo niebezpieczne dla tego człowieka. Może wy zainteresujecie odpowiedzialne służby bo jak do tej pory moje interwencje pozostają bez echa - pisze nasz Czytelnik.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie ze strażą miejską. To pan Wiesiu. Ta osoba jest już nam dobrze znana od lat. Jesteśmy u niego niemal każdego dnia. Mężczyzna mimo swojej niepełnosprawności ciągle odmawia pomocy, bo w ośrodkach nie wolno spożywać alkoholu - mówi nam Przemysław Piwecki, rzecznik straży miejskiej. Przy okazji bardzo dziękujemy wszystkim mieszkańcom za liczne zgłoszenia i zaangażowanie. Dzięki temu jesteśmy w stanie dotrzeć do większej liczby potrzebujących osób - dodaje.

Strażnicy miejscy oraz pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie zapewniają, że docierają do wszystkich nieogrzewanych miejsc bytowania osób bezdomnych. Wykaz, zawierający miejsca usytuowania koczowisk oraz liczbę przebywających tam osób, wcześniej sporządzili pracownicy socjalni MOPR.

Na terenie Poznania znajduje się 86 czynnych koczowisk, w których przebywają 134 osoby (31 kobiet i 103 mężczyzn). Pustostany, altany na ogródkach działkowych, szałasy, bunkry, klatki schodowe, zasieki na odpady komunalne, czy kanały ciepłownicze - to tam najczęściej możemy spotkać bezdomnych - tłumaczy Piwecki.
Najwięcej koczowisk, bo aż 27 zlokalizowano na terenie Nowego Miasta, w których przebywają 43 osoby. Najmniej, bo tylko 4 są na terenie Wildy, w których przebywają 4 osoby. Obecnie, funkcjonariusze obydwu służb weryfikują zebrane informacje, a zastane osoby otrzymują ulotkę z zakresem możliwej pomocy socjalnej oferowanej przez Miasto. Wszyscy namawiani są do zmiany trybu życia i przeniesienia się do stałych ośrodków, a w dalszej perspektywie do wyjścia z bezdomności - dodaje.

Przy okazji przypominamy. Poznaniacy widząc osobę bezdomną, wymagającą pomocy, mogą ją zgłosić do Działu Pomocy Osobom Bezdomnych, który znajduje się przy ulicy Gronowej 22. Można to zrobić:
- mailowo ([email protected]),
- poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie MOPR-u (mopr.poznan.pl),
- telefonicznie (61 878 17 89).
Zgłoszenia przyjmuje też Straż Miejska - telefon 986. Całą dobę czynny jest Punkt Interwencji Kryzysowej - telefony: 61 835 48 66 oraz 61 835 48 65.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
24.43 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro