Reklama
Reklama

Innowacyjne urządzenia pozwolą zaoszczędzić ciepło w ratajskich blokach z wielkiej płyty

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Młodych" w Poznaniu / FB

We współpracy z ratajską Spółdzielnią Mieszkaniową Osiedle Młodych, Veolia Energia Poznań zainstaluje innowacyjne urządzenia do odzysku ciepła.

W wybranych ratajskich punktowcach na os. Czecha i os. Tysiąclecia, tuż przy windach zainstalowano monitory. Niedawno na monitorach pojawiły się animowane plansze inspirujące do życia w harmonii z naturą. Jak się okazało są one częścią kampanii informacyjno - edukacyjnej pod hasłem Wyłącz-Zakręć-Oszczędzaj. Kampania została przygotowana przez Fundację Veolia Polska a jej celem jest podsunięcie praktycznych porad, jak w życiu codziennym być bardziej eko,
m.in. jak oszczędzać zasoby takie jak ciepło, woda i prąd.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 3 lipca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Cykl porad w przyszłości wzbogacony będzie o informacje o osiągnięciach w oszczędzaniu ciepła, które mieszkańcy wypracują wspólnie... jednak bez żadnego wysiłku! Stanie się tak za sprawą innowacyjnych instalacji, które już w tym sezonie pojawią się na wybranych budynkach na Ratajach.

Idea polega na tym, aby nie marnować ciepła, które wprawdzie zostało wykorzystane, ale wciąż ma olbrzymią wartość - mówi Marek Włoszyński, kierownik Projektów Rozwojowych w poznańskiej Veolii. Przykładowo, na dachu punktowca zainstalujemy nowoczesne systemy pozwalające wychwycić ciepło unoszące się w górę przewodami wentylacyjnymi, pochodzące z kaloryferów, gotowania, a nawet oddychania, które dziś tracimy bezpowrotnie, ponieważ po prostu ulatuje do atmosfery. Na razie jest to pilotaż, jednak jeśli się powiedzie - rozwiązania takie możemy rozwijać na większą skalę - dodaje.

Pracownicy Veolii Energii Poznań w porozumieniu ze Spółdzielnią opracowali wiele innowacyjnych rozwiązań, które pozwalają na znaczne zmniejszenie zużycia ciepła w budynkach z wielkiej płyty poprzez wyeliminowanie strat. Za pomocą nowoczesnych instalacji technicznych odzyskiwane będzie ciepło z powietrza oraz ścieków.

Wybrane bloki zostaną wyposażone ponadto w zaawansowaną automatykę pozwalającą m.in. na zdalne zarządzanie oraz precyzyjne monitorowanie osiąganych wyników.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej współpracy - deklaruje Tadeusz Stachowski, prezes Zarządu Spółdzielni Osiedle Młodych. Nowe rozwiązania z czasem przyniosą nam konkretne oszczędności, a już dzisiaj możemy zaoferować mieszkańcom nowoczesną i angażującą formę wspólnej edukacji, za pomocą kampanii na monitorach i na specjalnej stronie internetowej - dodaje. Na monitorach, które pojawiły się przy windach w wybranych blokach na Ratajach oraz w recepcji dla odwiedzających biuro zarządu Spółdzielni, wyświetlane są animowane porady o tym, jak żyć bardziej ekologicznie - tłumaczy.

Ta strona internetowa to kopalnia wiedzy na temat życia ekologicznego
- opowiada Ewa Korcz-Haremska, specjalistka ds. technicznych z Veolii Energii Poznań, która przewodniczy jednemu ze zwycięskich zespołów biorących udział w konkursie. Dla użytkowników strony przewidzieliśmy szereg konkursów z nagrodami, które będziemy organizowali we współpracy z ratajskimi domami kultury. Liczymy, że przyczynią się one do upowszechnienia postaw proekologicznych - dodaje.

Wierzymy, że efektywność energetyczna zależy także od motywacji mieszkańców, aby na co dzień unikali marnowania wody i prądu - mówi Marek Włoszyński. Dzięki współpracy Spółdzielni, mieszkańców Rataj oraz Veolii, nowego, praktycznego znaczenia nabiera termin "obieg zamknięty". Wspólnie robimy coś fantastycznego nie tylko dla nas samych, ale i dla planety! Pilotażowy projekt ma charakter rozwojowy - dodaje.

Z wyliczeń specjalistów Veolii wynika, że inwestycje w innowacyjne rozwiązania opłacają się w wymiarze finansowym.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia. Również dla Poznania
31℃
19℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
20.92 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro