Reklama

Ponad 90 cukierni może sprzedawać rogale świętomarcińskie z certyfikatem

fot. Włodzimierz Hoppel / archiwum
fot. Włodzimierz Hoppel / archiwum

Tradycyjnie przed 11 listopada przyznawane są certyfikaty, które pozwalają piekarniom i cukierniom produkować oryginalne rogale świętomarcińskie.

W Wielkopolsce certyfikat na wypiekanie rogali otrzymało obecnie 91 cukierników. Niebawem do tego grona ma dołączyć kolejnych trzech, którzy przechodzą jeszcze procedurę kontrolną. Certyfikaty wydawane są na trzy lata, ale proces produkcji smakołyków kontrolowany jest częściej. Po raz pierwszy rozdano je 14 lat temu. Od 2008 r. tradycyjnie wypiekany poznański rogal świętomarciński jest "Produktem o Chronionej Nazwie Pochodzenia w Unii Europejskiej".

Rogale świętomarcińskie muszą spełniać jasno określone wymagania. Do ich wyrobu należy używać ciasta półfrancuskiego wypełnionego nadzieniem z białego maku, wanilii, mielonych daktyli lub fig, cukru, śmietany, rodzynek, masła i skórki pomarańczowej. Z kolei waga nie powinna przekroczyć 250 gramów.

Rogal świętomarciński jest jednym z symboli Poznania. W świadomości mieszkańców i turystów wyrób ten związany jest z obchodami dnia Św. Marcina przypadającymi na 11 listopada. Według jednej z legend prekursorem wypieku rogala był poznański cukiernik Józef Melzer, który namówił swego pracodawcę do rozdania rogali ubogim. Na ten pomysł Melzer wpaść miał w 1891 roku pod wpływem kazania proboszcza parafii Św. Marcina ks. Jana Lewickiego. Ksiądz zachęcał, by uczcić święto jakimś uczynkiem miłosierdzia skierowanym do niezamożnych mieszkańców Poznania - przypominają miejscy urzędnicy.



Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
7.68 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro