Reklama

Ostatnia szansa, by ferie spędzić na poligonie. "To nie zabawa"

fot. 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
fot. 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Program "Ferii z WOT" został stworzony z myślą o pełnoletnich uczniach, studentach, i ich nauczycielach, którzy zimą mają przerwę międzysemestralną.

"Ferie z WOT" to okazja, by odbyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe, złożyć przysięgę i tym samym spełnić swoje marzenia o służbie wojskowej bez konieczności opuszczania zajęć lekcyjnych czy akademickich. Organizatorzy uprzedzają, że nie będą to wakacje a solidny trening wojskowy, który zakończony będzie egzaminem z "pętli taktycznej" i przysięgą wojskową.

Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ("szesnastka") to z pewnością dla większości młodych ludzi wielka przygoda, ale podkreślić należy, że to nie zabawa. Jedynie pierwszy dzień może zdawać się nieco lżejszy, bo rekruci dopełniają ostatnich formalności, pobierają mundury i sprzęt potrzebny do kształcenia wojskowego. Następnego dnia, kandydaci muszą przystąpić do egzaminu z wychowania fizycznego, by instruktorzy odnotowali, z jaką formą wkraczają do wojska. Każdy kolejny dzień to intensywny, kilkunastogodzinny trening - informuje ppor. Anna Jasińska - Pawlikowska.

Przyszli terytorialsi muszą zaznajomić się z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem bronią a także elementami taktyki. Nauczą się także podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki, będą ewakuować rannego czy pracować z mapą. Oczywiście "szesnastka" to zaledwie początek pracy, jaką musi wykonać żołnierz. Po złożeniu przysięgi, terytorialsi będą kształcić się jeszcze 3 lata, nim osiągną gotowość bojową - dodaje.

Wszystkie informacje można uzyskać kontaktując się z rekruterem WOT, z którym można umówić się na bezpośrednie spotkanie w dogodnym miejscu i czasie. Możliwy jest kontakt telefoniczny lub mailowy. Namiary do osób z powiatu, w którym mieszka ochotnik, można znaleźć na stronie www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl, poprzez wpisanie nazwy powiatu. W tym roku "Ferie z WOT" rozpoczną się dwudniowym wcieleniem 11-12. grudnia, by dokonać formalności i pobrać sprzęt. Całość szkolenia podstawowego odbędzie się w styczniu.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
10.29 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro