Reklama
Reklama

Wyremontują zabytkową kamienicę na Jeżycach. Koszt prac to ponad 7 milionów złotych

Wizualizacja | fot. ZKZL
Wizualizacja | fot. ZKZL

Kolejnym budynkiem, który przejdzie kapitalny remont, będzie kamienica przy ulicy Szamarzewskiego na poznańskich Jeżycach.

Głównym zadaniem Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych jest zapewnienie potrzeb mieszkaniowych poznaniaków. Jedną z możliwości zwiększenia liczby mieszkań jest modernizacja starych, wymagających remontu kamienic. W ostatnim kwartale tego roku spółka rozpoczyna kolejną dużą modernizację kamienicy przy ul. Szamarzewskiego 21. Kamienica jest elementem zespołów urbanistyczno-architektonicznych najstarszych dzielnic XIX-wiecznego Poznania. Obiekt ma charakter neoklasycystyczny. Od frontu kamienicę ozdobiono detalem architektonicznym, sztukateriami czy balkonami z kutymi balustradami. Właśnie teraz rozpoczynają się prace, które mają na celu przywrócić blask tej pięknej, ale zniszczonej kamienicy - informuje Łukasz Kubiak z ZKZL.

Remont obejmie zarówno lokale mieszkalne jak i części wspólne budynków frontowego i oficyn. Prace obejmą naprawę dachu i jego docieplenie. Istotnym elementem będzie remont elewacji frontowej budynku wraz z elementami dekoracyjnymi kamienicy. Jak zapewniają przedstawiciele ZKZL wszystkie prace zostaną wykonane zgodnie z zaleceniami Miejskiego Konserwatora Zabytków. W trakcie remontu zostanie wymieniona stolarka okienna zewnętrzna z zachowaniem podziałów i detali historycznych. Mieszkańcy z pewnością będą zadowoleni z remontu balkonów i klatki schodowej.

ZKZL w ramach remontu dokona też wymiany instalacji elektrycznej, teletechnicznej i wodno-kanalizacyjnej. Dodatkowo w ramach walki ze smogiem ZKZL zlikwiduje 22 piece kaflowe a cała kamienica zostanie przyłączona do cieplika miejskiego.

Prace w kamienicy na poznańskich Jeżycach już się rozpoczęły i potrwają do końca 2022 roku. Całkowity koszt remontu wyniesie ponad 7 milionów złotych - kończy Kubiak.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
5℃
Poziom opadów:
2.8 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
11.80 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro