Reklama

Justyna S. oskarżona o zniesławienie lekarza. Rusza proces

fot. Justyna S. / FB
fot. Justyna S. / FB

Chodzi o głośną sprawę z 2019 roku.

W październiku 2019 roku na facebookowym profilu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP, które ma swoją siedzibę w Poznaniu, pojawił się "Apel". - W szpitalach na OIT lekarze prawdopodobnie doprowadzają do śmierci pacjentów. Swoimi działaniami "leczniczymi" i procedurami jak twierdzą "koniecznymi dla ratowania życia chorego" zmierzają bezpośrednio do spowodowania śmierci pacjenta. Chociaż brzmi to absurdalnie to jednak cicha eutanazja w szpitalach istnieje - można było przeczytać we wpisie.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Urząd Miasta Poznania przyjmuje zgłoszenia na 4-miesięczne płatne staże. Aplikuj do 18 lutego!
REKLAMA

Wpis oburzył środowisko lekarskie. Ministerstwo Zdrowia zawiadomiło prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Stowarzyszenie STOP NOP szybko zaczęło wycofywać się ze słów opublikowanych na swoim profilu. Na swojej stronie internetowej umieściło wpis, w którym podkreślało, że apel "zamieściło grzecznościowo". Wpis przeedytowano zaznaczając, że "historia jest prawdziwa, konsultowana z lekarzami i sprawą zajmuje się prokuratura. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP post umieściło grzecznościowo".

W nowym wpisie pojawiły się przeprosiny. - Autorzy teksu zawartego w apelu STOP EUTANAZJI przepraszają osoby, które sumiennie wykonują swój zawód medyczny i które poczuły się lub mogły poczuć się pomówione, urażone, poniżone w opinii publicznej lub poczuły się narażone na utratę zaufania potrzebnego do dalszego sumiennego wykonywania zawodu medycznego zgodnie z najlepszą wiedzą i sztuką medyczną z powodu opublikowanych treści zawartych w apelu zamieszczonym na profilu społecznościowym Ogólnopolskiego Stowarzyszenia STOP NOP w dniu 16 października 2019 r. Autorzy wyjaśniają, że zamieszczony apel służył wyłącznie obronie społecznie uzasadnionego interesu i miał zapobiec ewentualnemu niebezpieczeństwu dla życia lub zdrowia człowieka. Autorzy wyjaśniają, że podanie leków wymienionych w apelu zgodnie z najlepszą wiedzą i sztuką medyczną w dozwolonych dawkach nie powinno prowadzić do nagłego zatrzymania krążenia, depresji oddechowej, śpiączki i w konsekwencji śmierci pacjenta - można było przeczytać.

Ale przeprosiny nie pomogły. Choć w 2020 roku warszawska prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w tej sprawie (zawiadomienie złożył prezes Naczelnej Rady Lekarskiej domagając się ukarania zarządu stowarzyszenia za zniesławienie) uzasadniając, że nie widzi interesu społecznego w objęciu ściganiem z urzędu występku prywatnoskargowego, teraz nastąpił zwrot.

- Wielkopolska Izba Lekarska jako organizacja reprezentująca indywidualne i zbiorowe interesy lekarzy i lekarzy dentystów zgłasza udział w postępowaniu sądowym toczącym się w wyniku wniesienia aktu oskarżenia przeciwko Justynie S., prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP". Pokrzywdzonym jest lekarz Wielkopolskiej Izby Lekarskiej Michał Szuszkiewicz - informuje WIL.

- 16 października 2019 r. na profilu STOP NOP w mediach społecznościowych zamieszczony został list, w którym padły niedopuszczalne i niczym niepotwierdzone oskarżenia wobec lekarzy - mających rzekomo dokonywać eutanazji pacjentów na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii medycznej w celu zwolnienia łóżek w szpitalach. Następnego dnia lek. Michał Szuszkiewicz zawiadomił organy ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa. Prokuratura uznając szkodliwość społeczną wskazanej publikacji oskarżyła Justynę S. o czyn z art. 212 § 1 kk i art. 212 § 2 kk - dodaje.

Chodzi o zniesławienie. - Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności - czytamy w kodeksie karnym. - Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Pierwsza rozprawa odbędzie się 10 listopada w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

5℃
-2℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
56.90 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro