Reklama
Reklama

Lekcje pełne ekologii i opieka dla najmłodszych - wszystko to jest możliwe dzięki wsparciu z Unii Europejskiej

W dzisiejszym świecie coraz później decydujemy się na potomstwo. Najpierw wolimy zadbać o własny rozwój osobisty czy ścieżkę awansu. Utrudnione zadanie mają w szczególności kobiety, które poświęcają swoją karierę by wychować dziecko - a wcale nie musi tak być. Z tym problemem walczą różne organizacje dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich.

Dlatego proponują opiekę dla dzieci do lat 3, dla mam, które pozostają bierne zawodowo i chcą wrócić na rynek pracy. Rozłąka z dzieckiem może być trudna, ale o komfort pociech dbają profesjonaliści - szkoleni również z Funduszy Europejskich. Projekt zakłada nie tylko szkolenia dla matek, które chcą wrócić na rynek pracy, ale również dla opiekunek. To aż 160 godzin kursu - uprawnienia zostają na zawsze, a żeby się zgłosić do udziału w projekcie wystarczy, tylko albo aż, dobre podejście do dzieci. Takie zgłoszenia przyjmuje Stowarzyszenie Metropolia Poznań.

Punkty opieki powstają w gminach na terenie metropolii Poznań. To tak naprawdę mini żłobki - bo często takie punkty znajdują się w blokach mieszkalnych czy prywatnych domach. W ten sposób projekt ma również odczarować mity i stereotypy żłobków. Tu nikt na dzieci nie krzyczy - stosowane są najnowocześniejsze techniki z zakresu opieki nad dziećmi. Wszystko po to, by dzieci czuły ciepło i miłość - zupełnie jak w domowym zaciszu.

Z kolei nieco starsze dzieci - bo uczniowie szkół podstawowych - uczą się jak dbać o przyrodę. Oprócz lekcji na temat smogu, zanieczyszczeń środowiska są również lekcje praktyczne, bo o naszą planetę możemy zadbać już we własnym domu - poprzez segregację śmieci. Taki jest cel projektu przygotowanego przez Związek Międzygminny PRGOK w Pile. Dzieci uczestniczą w konkursach plastycznych, chodzą na specjalne lekcje czy przekazują zdobytą wiedzę swoim rówieśnikom.

W konsekwencji dzieci tworzą różne prace, które mogą później dać np. dziadkom w ramach prezentu. To chociażby kaktusy z folii bąbelkowej, drzewko szczęścia ze starych drutów i grosików czy trójwymiarowa ryba ze starych ubrań. Ale w szkoleniach uczestniczą także dorośli, którzy często nie są tak skłonni do segregacji odpadów. Pracownicy PRGOK tłumaczą jak ważny to proces i odpowiadają na wszelkie wątpliwości podczas spotkań z lokalną społecznością. Wszystko to z korzyścią dla planety.

Więcej na temat opieki nad dziećmi na terenie metropolii Poznań oraz ekologicznym szkoleniu młodzieży w najnowszym odcinku Zmieniamy Wielkopolskę (odc. 53).


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
5.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
24.93 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro