Reklama

Poznań pamięta o więźniach obozu Lager Glowna. "Wkrótce powstanie miejsce pamięci wszystkich wypędzonych Wielkopolan"

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Dziś przypada 82. rocznica pierwszych transportów więźniów do niemieckiego obozu Lager Glowna w Poznaniu. Jak ogłosił w trakcie uroczystości Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta niebawem w centrum Poznania powstanie miejsce pamięci wszystkich wypędzonych Wielkopolan.

Obchody 80. rocznicy pierwszych transportów więźniów do obozu Lager Glowna odbyły się przy ul. Bałtyckiej pod tablicą pamiątkową upamiętniającą miejsce, gdzie od końca października 1939 r. do maja 1940 r. działał niemiecki obóz przesiedleńczy. Trafiali do niego w przeważającej większości Polacy wytypowani przez Niemców według ściśle określonych kryteriów.

Wkrótce powstanie miejsce pamięci wszystkich wypędzonych Wielkopolan. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 19 listopada rozstrzygnięty zostanie konkurs na pomnik upamiętniający wypędzenia Wielkopolan w czasie II wojny światowej w Poznaniu. Oznacza to, że niebawem będziemy mogli spotkać się w centrum miasta i tam oddać hołd bohaterom tamtych wydarzeń -
powiedział Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta.

Pomnik ma być zlokalizowany w parku im. Karola Marcinkowskiego, u zbiegu ulic Powstańców Wielkopolskich i Towarowej. To już drugi konkurs ogłoszony przez miasto skierowany do rzeźbiarzy, architektów i konserwatorów rzeźby - na pomnik upamiętniający wypędzenia Wielkopolan w czasie II wojny światowej. Pierwszy został ogłoszony i rozstrzygnięty w 2018 roku. Wówczas przyznano jedynie dwa wyróżnienia.

Przypominamy, że w obozie Lager Glowna przetrzymywano wielu zasłużonych dla Poznania i Wielkopolski postaci, wśród nich byli m.in. Cyryl Ratajski, prezydent Poznania, prof. Michał Sobeski, współtwórca Uniwersytetu Poznańskiego, ppłk dr Leon Drożyński, lekarz i społecznik, przewodniczący Wydziału Lekarskiego Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk czy ks. Józef Prądzyński, organizator życia społeczno-gospodarczego i katolickiego w Wielkopolsce.

Obóz znajdował się na terenie przedwojennych magazynów wojskowych w dzielnicy Główna. W jego skład wchodziło pięć baraków, w tym trzy drewniane, a także murowany budynek administracji niemieckiej oraz zabudowania gospodarcze.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
8.67 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro