Wielkopolscy naukowcy stworzyli platformę do walki z fake newsami na temat Covid-19

fot. UMWW Poznań
fot. UMWW Poznań

Wielkopolska jest pierwszym w Polsce regionem i jednym z pierwszych w Europie, która stworzyła system sekwencjonowania zachorowań na COVID-19.

Zebrane dane pozwalają śledzić chorobę nie tylko w dużych ośrodkach miejskich, ale także powiatowych, a nawet gminnych, dostarczając wiedzy sprawdzonej, w naukowy sposób demaskujący nieprawdziwe informacje, pojawiających się w internecie na temat szczepień, szczepionek, liczby zakażonych i zmarłych. Platforma REGIONAL COVID-HUB powstała we współpracy Urzędu Marszałkowskiego, Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego

Edukacja jest jednym z najważniejszych narzędzi w walce z wirusem COVID-19, z fałszywymi informacjami na jego temat
- powiedziała podczas konferencji prasowej Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego

Prof. dr hab. Marek Figlerowicz, dyrektor Instytutu mocno podkreślał, iż podstawowym zadaniem projektu jest walka z dezinformacją na temat COVID-19 i dostarczanie sprawdzonych naukowo wiedzy i faktów na temat pandemii. Platforma ta zawiera kompendium o Sars-CoV-2 , z którego mogą korzystać nie tylko placówki oświatowe, ale także decydenci i każdy z nas.

Temu właśnie służy ten portal, stworzony przez poznańskich naukowców, aby nie tylko instytucje, ale także każdy mieszkaniec Wielkopolski, szukając informacji, mógł tam znaleźć prawdziwe i rzetelne informacje - mówi Paulina Stochniałek.

Na platformie materiały do wykorzystania znajdą też nauczyciele, którzy mogą wzbogacać edukację dzieci i młodzieży na temat obecnej pandemii i pobierać gotowe scenariusze lekcji.

Młodzież uczy się w szkołach o dżumie, a może uczyć o covidzie - czym jest, jak się rozprzestrzenia, jak działa szczepionka. Dlatego powstał portal, dający interaktywne narzędzia, stworzone przez wybitnych wielkopolskich specjalistów, łatwe do wykorzystania przez każdego. Nie mniej ważny jest fakt, że korzystanie z zasobów platformy jest bezpłatne dla wszystkich - dodaje Paulina Stochniałek.

Wartość projektu wynosi blisko 3 mln złotych, z czego prawie 2,4 mln złotych stanowi dofinansowanie z WRPO 2014+.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.63 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro