Reklama
Reklama

W powiecie tureckim już działa największa farma fotowoltaiczna w Polsce

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Powstała na terenach pokopalnianych.

Już w sierpniu pisaliśmy, że w Brudzewie zakończył się montaż 155 tysięcy modułów PV o łącznej mocy 70 MW. Wszystkie prace już się zakończyły, a dziś elektrownia słoneczna pracuje i produkuje prąd. Farma należy do Zespołu Elektrowni Pątnów - Adamów - Konin.

- Składa się ze 155 554 modułów fotowoltaicznych o mocy 455 Wp każdy i zajmuje ok. 100 ha terenu. Jeszcze niedawno był to teren wykorzystywany przez Kopalnię Węgla Brunatnego Adamów do odkrywkowego wydobycia węgla brunatnego. Przy budowie farmy, spółka ESOLEO zaangażowała m.in. byłych górników, którzy zostali przekwalifikowani i realizują kolejne projekty związane z energią odnawialną - wyjaśnia inwestor. - Do budowy elektrowni, oprócz modułów wykorzystano 306 inwerterów oraz ponad 900 km kabli i światłowodów. Samo ogrodzenie farmy, do której prowadzi 16 bram wjazdowych, ma 12 km długości. Na terenie elektrowni jest 31 stacji transformatorowych, każda o mocy 2MVA. Palety po modułach fotowoltaicznych zostały przetworzone na płyty sklejkowe, które zostaną wykorzystane do produkcji mebli - dodaje.

Odbiorcą energii tu produkowanej będzie m.in. Grupa Polsat Plus. Rocznie elektrownia ma produkować 68 188 MWh. Inwestycja kosztowała ponad 160 mln złotych netto i została wybudowana w całości za prywatne pieniądze. Wykonawcą były firmy ESOLEO oraz PAK Serwis.

Przypomnijmy, że spółka ZE PAK do 2030 roku chce całkowicie zrezygnować z produkcji energii z węgla brunatnego. Farma fotowoltaiczna to kolejny krok w tym kierunku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
4℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
8.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro