Reklama

Przesadzono 21 klonów z ulicy Lechickiej. Kolidowały z trasą rowerową i przejściem dla pieszych

fot. PIM
fot. PIM

Drzewa przesadzono w okolice skrzyżowania Lechicka / Naramowicka.

- Tam gdzie tylko to jest możliwe i stan drzew na to pozwala, przesadzamy je, by rosły w nowych miejscach. Dotyczy to wielu inwestycji, jak np. przebudowa rynku Łazarskiego, czy trasy tramwajowej na Naramowice. Pamiętamy też o nasadzeniach, dbając o to, by zawsze były to rośliny starannie dobrane i wysokogatunkowe. Będą one nie tylko uzupełnieniem, ale też ważnym elementem tej inwestycji - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Jak tłumaczą Poznańskie Inwestycje Miejskie, 21 klonów kolidowało z zaplanowaną w ich miejscu trasą rowerową i przejściem dla pieszych. - Po przesadzeniu będą rosły w pasie zieleni oddzielającym chodnik i drogę rowerową od jezdni ul. Lechickiej. Zależy nam na zachowaniu jak największej liczby drzew, stąd decyzja o przesadzeniu. Dodatkowo udało się zostawić na swoim miejscu siedem większych klonów, które zgodnie z projektem wykonawczym również miałyby zmienić lokalizację - wyjaśnia Tomasz Płóciniczak, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie.

To nie koniec. Podobna operacja zostanie przeprowadzona w przypadku trzech największych drzew zaplanowanych do przesadzenia. Mają jednak duże pnie i rozwinięty system korzeniowy, przez co wymagają specjalistycznego sprzętu. Przesadzenie ma nastąpić wkrótce.

- W maju przesadzono dodatkowe, nie uwzględnione w projekcie przesadzeń, drzewa z rejonu ul. Łużyckiej, które teraz rosną przy szkole na os. Władysława Łokietka. Wschodnia strona ul. Naramowickiej na wysokości ul. Bolka to natomiast nowe miejsce rozwoju dziewięciu przesadzonych klonów i również dziewięciu śliw domowych. Z kolei trzy sztuki ambrowca amerykańskiego przesadzono z ul. Błażeja na pętlę Wilczak - podają PIM.

Równocześnie miasta zapewnia, że przy trasie na Naramowice pojawi się ponad 1200 drzew oraz krzewy, byliny i pnącza w liczbie ponad 72 000. Rośliny mają się pojawić na trasie w ostatnim etapie prac. Inwestycja ma zostać ukończona w przyszłym roku.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Piękna wiosna i tłumy na Cytadeli. Warto korzystać, bo przed nami załamanie pogody
20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
7.63 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro