Reklama

Ruszają kontrole koczowisk osób bezdomnych. "Przekonujemy do zmiany stylu życia"

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Straż Miejska
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Straż Miejska

Od listopada pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu wraz ze strażnikami miejskimi będą regularnie odwiedzać miejsca, w których przebywają osoby w kryzysie bezdomności.

Zimowe objazdy zakończą się prawdopodobnie w marcu - jest to zależne od warunków pogodowych, jakie będą panowały w tym czasie.

Tradycyjnie w okresie jesienno-zimowym regularnie monitorujemy miejsca przebywania osób w kryzysie bezdomności. Wszyscy - pracownicy MOPR, strażnicy miejscy i policjanci wiedzą co mają robić. Chcę jednak zwrócić uwagę, że kolejny rok działamy w szczególnych warunkach podyktowanych przez pandemię koronawirusa, dlatego też nasze działania odbywają się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa w tym zakresie - podkreśla Anna Zając-Domżał, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.

Pracownicy Działu Pomocy Osobom Bezdomnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie mają rozpoznane miejsca, w których przebywają osoby w kryzysie bezdomności. Najczęściej są to pustostany, szałasy, opuszczone altany na działkach.

Podczas objazdów informujemy osoby w kryzysie bezdomności o formach pomocy, z jakich mogą skorzystać. Przekonujemy do zmiany stylu życia, by w okresie jesienno-zimowym skorzystali ze schroniska, noclegowni bądź ogrzewalni. Pytamy o stan zdrowia, mierzymy temperaturę. Informujemy w jaki sposób mogą uzyskać pomoc medyczną, a gdy trzeba sami ją wzywamy
- mówi Ewa Blukacz, kierownik Działu Pomocy Osobom Bezdomnym. Próbujemy nakłonić bezdomnych, aby w trosce o swoje zdrowie i bezpieczeństwo skorzystali z oferty przygotowanej przez Miasto Poznań - dodaje.

Otrzymaliśmy znaczną liczbę maseczek, będziemy je rozdawać osobom w kryzysie bezdomności - dodaje Anna Zając- Domżał.

To nie jedyna pomoc, na jaką mogą liczyć osoby bezdomne w tym trudnym czasie. W ramach programu "Mobilny Punkt Wsparcia", finansowanego przez miasto Poznań, realizowanego przez Stowarzyszenie Pogotowie Społeczne wraz ze Stowarzyszeniem Dom Pomocna Dłoń od 2 listopada przy ulicy Dworcowej 1 (na wysokości dworca letniego) od poniedziałku do piątku w godzinach 17-19 będą wydawane posiłki. Ponadto osoby w kryzysie bezdomności będą mogły tutaj skorzystać z indywidualnych porad socjalnych - informuje Bogna Kisiel z poznańskiego MOPR.

Darmowe posiłki są też wydawane w Kuchni Społecznej przy ulicy Taczaka 7/16 (poniedziałek-sobota w godzinach 10-11.30 oraz 16-16.30); jadłodajniach Caritasu przy ulicy Ściegiennego 133 oraz Łąkowej 4 (poniedziałek-sobota, w godzinach 10-12) oraz przy ulicy Niegolewskich (poniedziałek-sobota w godzinach 11.30-12.30).

Mieszkańcy Poznania widząc osobę w kryzysie bezdomności, która wymaga pomocy, mogą nam ją zgłosić mailowo na adres [email protected], poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie MOPR-u lub telefonicznie pod numer 61 878 17 89 - mówi Ewa Blukacz. Zgłoszenia przyjmuje też Straż Miejska - telefon 986. Całą dobę czynny jest Punkt Interwencji Kryzysowej - telefony: 61 835 48 66 oraz 61 835 48 65.

Na ten moment w Poznaniu nie brakuje miejsc w placówkach dla osób w kryzysie bezdomności. Codziennie kilku osobom wskazujemy miejsca. Sytuacja jest jednak dynamiczna i ciągle się zmienia - zastrzega Ewa Blukacz. Trzeba pamiętać, że w poszczególnych placówkach obowiązują określone zasady przyjęć. W większości z nich trzeba mieć ważny, negatywny wynik testu na Covid lub być zaszczepionym, aby od razu zostać przyjętym do schroniska czy noclegowni. Jeśli dana osoba nie spełnia tych kryteriów, to musi odbyć kwarantannę lub izolację. Stąd może się zdarzyć, że w danym dniu na przykład w ośrodku przy ulicy Kobylepole może zabraknąć miejsc na kwarantannę. Osoba w kryzysie bezdomności, która chce wskazania miejsca w placówce będzie miała zapewnione schronienie, niekoniecznie jednak na terenie Poznania - dodaje.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
6.18 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro