Reklama

Epidemia krótkowzroczności wśród młodych poznaniaków. Miasto zapowiada walkę

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Poznań dołącza do kampanii profilaktycznej, która ma pomóc uchronić młodych poznaniaków i poznaniaki przed tą wadą wzroku.

Rosnąca popularność urządzeń mobilnych i zdalna nauka podczas pandemii sprawiły, że coraz więcej dzieci zagrożonych jest krótkowzrocznością. Szacuje się, że ok. 45 proc. młodych ludzi w Europie ma krótkowzroczność - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. Ta wartość znacząco się zwiększyła w ostatnich dwóch dekadach, także z powodu pandemii COVID-19. Przyczyniła się do tego nauka zdalna, przez co dzieci większość czasu spędzały przed ekranami mobilnymi, a bardzo mało na świeżym powietrzu. Dlatego Miasto Poznań zaangażowało się w kampanię edukacyjną - dodaje.

Kampanię "Epidemia krótkowzroczności u dzieci. Co rodzic musi wiedzieć?" prowadzi Fundacja "Okulistyka 21". Na jej czele stoi prof. Andrzej Grzybowski - okulista z wieloletnim doświadczeniem, który od ponad 15 lat udziela konsultacji w Poradni Okulistyki Dziecięcej w Owińskach. Celem kampanii jest szerzenie wiedzy na temat czynników ryzyka występowania, metod zapobiegania i wczesnego diagnozowania krótkowzroczności - wyjaśnia prof. Andrzej Grzybowski. Zachęcamy do stosowania prostych zasad, które pozwolą uchronić dzieci przed tą wadą wzroku, a w przypadku jej wystąpienia - pozwolą na odpowiednią korekcję i ewentualne podjęcie leczenia. Dzieci powinny minimum dwie godziny dziennie spędzać na zewnątrz oraz jak najmniej czasu korzystać z urządzeń mobilnych. Raz w roku powinny zostać poddane badaniu wzroku. Rodzic powinien też reagować na wszelkie objawy, które mogą wskazywać na gorsze widzenie u dziecka i udać się z nim na badanie okulistyczne. Zachęcam wszystkich rodziców z dziećmi do badań w gabinetach okulistycznych, również w naszej Poradni w Owińskach. Tam dzięki kontraktowi z NFZ są one bezpłatne - dodaje.

Projekt "Epidemia krótkowzroczności u dzieci. Co rodzic musi wiedzieć?" potrwa do 23 grudnia. W ramach kampanii opracowane i udostępnione zostaną materiały edukacyjne dotyczące krótkowzroczności i artykuły popularnonaukowe, które w przystępny sposób wyjaśniają podstawowe zagadnienia dotyczące tej wady wzroku. Do uczniów poznańskich szkół i ich rodziców trafią najważniejsze informacje dotyczące profilaktyki krótkowzroczności oraz kampanii edukacyjnej.

Szkoły i przedszkola to kluczowe miejsca, jeśli chodzi o rozprzestrzenianie takich informacji - podkreśla Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania. Chcemy dotrzeć do rodziców i przypomnieć im, jak ważne jest uczenie dzieci dobrych zachowań. Będziemy to robić za pośrednictwem dyrektorów szkół, z wykorzystaniem takich systemów jak np. dziennik elektroniczny. Zakładamy również, że nauczyciele będą dokładać starań, by wyrabiać dobre nawyki u dzieci - dodaje.

Krótkowzroczność (inaczej miopia), wzrasta przede wszystkim u dzieci i młodzieży. Jeśli wystąpi u dziecka przed rozpoczęciem lub na początku nauki szkolnej, może do osiągnięcia dojrzałości wzrosnąć do poziomu tzw. krótkowzroczności wysokiej (czyli powyżej 6 dioptrii). Ta zaś często prowadzi do wielu poważnych konsekwencji, takich jak odwarstwienie siatkówki, jaskra czy zaćma - podkreślają miejscy urzędnicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
6.71 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro