ZKZL ma sposób na walkę z pustostanami

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. ZKZL
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. ZKZL

Dzięki tym działaniom 428 poznańskich rodzin otrzymało w tym roku mieszkanie.

W tym roku spółka przejmowała średnio 45 mieszkań miesięcznie, które trafiały na listę pustostanów. Lokale przejmowane są praktycznie każdego dnia z różnych powodów - między innymi to wypowiedzenie umowy przez najemcę czy śmierć lokatorów. Jak zaznaczają przedstawiciele ZKZL przede wszystkim jednak są to lokale odzyskiwane od dłużników.

Dodatkowo, w przypadku dużych mieszkań powyżej 80m 2 często zlokalizowanych w kamienicach, spółka decyduje się na podział na mniejsze. Lokale takie cieszą się największym zainteresowaniem mieszkańców lub są wykorzystywane w programie lokali socjalnych ze wsparciem treningowym.

Okres pozostawania lokalu pustym po jego zwolnieniu przez poprzedniego lokatora i zasiedleniu przez nowego jest zjawiskiem naturalnym, a łączna liczba pustostanów jest pochodną wielkości zasobu. Bardzo rzadko zdarza się, że zwalniany lokal jest w stanie pozwalającym na wprowadzenie tam nowego lokatora. ZKZL, w ramach programu lean managment, skupił więc swoją uwagę na procesie szybkiego ich zagospodarowania i udostępniania potrzebującym poznaniakom
- zaznacza Łukasz Kubiak z ZKZL.

W listopadzie 2019 roku, gdy liczba pustostanów zbliżała się do 700 zarząd spółki podjął decyzję o wdrożeniu innowacyjnego w skali kraju procesu opracowanego wg metodyki Lean Management. Podczas prac nad projektem optymalizacji zagospodarowania pustostanów zespół projektowy zdiagnozował główne problemy i zakłócenia w procesie. W przemyślany sposób ograniczono biurokrację do niezbędnego minimum, a tradycyjne dokumenty zastąpiono ich elektronicznymi wersjami. Informatyzację objął również proces podejmowani decyzji. Obecnie podejmowane są one zdecydowanie szybciej przy zachowaniu wysokiej dbałości o jakość - tłumaczy rzecznik.

Wprowadzone zmiany znacząco skróciły proces zagospodarowania pustostanów. Obecnie maksymalny czas trwania procesu (czyli czas liczony od przejęcia lokalu poprzez jego przygotowanie, do momentu wprowadzenia się nowych lokatorów) dla lokali nie wymagających skomplikowanych prac remontowych, wynosi jedynie około 90 dni. Warto zwrócić uwagę, że każdy remont w tym przypadku musi zostać zorganizowany w zgodzie z przepisami prawa zamówień publicznych, co również wpływa na długość procesu. Lokale, które nie wymagają remontu przekazywane są nowym najemcom nawet tego samego dnia, w którym lokal został przekazany do zasobu ZKZL - dodaje Kubiak.

Dzięki takim działaniom tylko w roku 2021 aż 428 rodzin zamieszkało w nowym lokum, a średnia przekazywanych lokali poznaniakom to 48 miesięcznie. Jak zaznaczają przedstawiciele ZKZL tempa przekazywania mieszkań nie wyhamowały nawet obostrzenia związane z pandemią koronawirusa.

Co ważne liczba pustostanów w Poznaniu wciąż spada. W ciągu dwóch lat od wdrożenia zmian, ZKZL zmniejszył liczbę pustostanów w Poznaniu o ponad 170 lokali mieszkalnych.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
5.94 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro