Reklama
Reklama

Niebawem zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

fot. Kelly Sanford / freeimages.com

O godzinę dłużej będziemy spali w nocy z 30 na 31 października.

W przyszły weekend wskazówki cofniemy z godziny 3:00 na 2:00, a to oznacza to, że dodatkową godzinę spędzimy w łóżku. Zmiana może być dotkliwa dla pasażerów kolei. Nocne pociągi zatrzymają się o godzinie 3:00 na najbliższych stacjach i będą oczekiwały na rozkładową godzinę odjazdu.

Przypomnijmy, że od lat trwają rozmowy nad możliwością zniesienia zmiany czasu. Parlament Europejski uchwalił już dyrektywę, na mocy której zmiana czasu miała zostać wycofana. Projekt zakładał, że ma zniknąć już w 2021 roku. Do tego czasu kraje członkowskie miały zdecydować, czy wybierają czas letni czy zimowy. Rozmowy zostały przerwane w związku z pandemią koronawirusa.

W 2018 roku Komisja Europejska pytała Europejczyków o zniesienie zmiany czasu. Zdecydowana większość uczestników badania opowiedziała się za likwidacją zmiany. W przeprowadzonym badaniu wzięło udział 4,6 mln osób, a 84% badanych opowiedziało się za zniesieniem zmiany czasu.

Jak powiedziała w rozmowie z PAP wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk, do rozmów powrócono. W Ministerstwie Rozwoju i Technologii rozpoczęto prace zmierzające do przeprowadzenia procesu legislacyjnego nowego Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026 - przekazała.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
15℃
Poziom opadów:
0.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
7.54 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro