Reklama
Reklama

Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianach w programie 500 plus

fot. Henryk Niestrój z Pixabay
fot. Henryk Niestrój z Pixabay

Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw.

Nowelizacja zakłada m.in. zmiany w programie 500 plus. Nie wpłyną one jednak na jego wysokość, ani grupę dzieci, które są nim objęte.

- Nowelizacja zakłada przeniesienie ustalania uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłaty z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ma to na celu optymalizację procesu przyznawania i obsługi świadczenia wychowawczego, co przełoży się na redukcję kosztów jego obsługi - informuje Kancelaria Prezydenta.

Od 1 stycznia 2022 roku wypłatą świadczenia zajmie się ZUS, a nie samorządy. Ta sama instytucja zajmie się przyjmowaniem wniosków, których składanie będzie możliwe wyłącznie drogą elektroniczną. Ponadto zniknie możliwość wypłaty świadczenia w gotówce, a jedyną dostępną opcją pozostanie przelew bankowy.

- W celu umożliwienie osobom "wykluczonym cyfrowo" składania wniosków o świadczenie w formie elektronicznej w ustawie wprowadzono przepisy na podstawie, których Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie obowiązany do zapewnienia w swojej siedzibie, oddziale lub innej wyznaczonej jednostce organizacyjnej dostępu do środków technicznych umożliwiających złożenie wniosku i załączników do wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego, wnoszenie innych pism w sprawie świadczenia wychowawczego oraz odbiór decyzji, informacji, postanowień, zawiadomień, wezwań, zaświadczeń i innych pism w sprawie świadczenia wychowawczego, a także do zapewnienia pomocy przy wnoszeniu i odbiorze tych dokumentów - zaznacza Kancelaria Prezydenta.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
5.93 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro