Reklama
Reklama

Ponad 13 mln złotych za dzieło Magdaleny Abakanowicz. Absolutny rekord na polskim rynku sztuki!

fot. Desa Unicum
fot. Desa Unicum

Za tak zawrotną kwotę wylicytowano "Tłum III".

- Pełna emocji licytacja "Tłumu III" autorstwa Magdaleny Abakanowicz właśnie zakończyła się zawrotną sumą 13 200 000 zł. Tym samym dzieło Abakanowicz pobija rekord i staje się najdrożej sprzedanym dziełem sztuki w Polsce. Gratulujemy licytującym! - poinformował na Facebooku dom aukcyjny Desa Unicum.

"Tłum III" składa się z 50 figur wykonanych z jutowego płótna. Przypominają ludzkie sylwetki, ale do wysokości torsu. Formą przypominają nieco kompozycję "Nierozpoznani" z poznańskiej Cytadeli, choć inny jest materiał, z jakiego wykonano sylwetki.

Dotychczas najdroższym dziełem artystki była instalacja "Caminando", którą sprzedano w październiku 2019 roku w tym samym domu aukcyjnym za 8 mln złotych. Był to rekord w naszym kraju. "Tłum III" jest obecnie najdrożej sprzedanym dziełem w Polsce i pierwszym, który przekroczył cenę 10 mln złotych.

Abakanowicz urodziła się w 1930 roku pod Warszawą, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w stolicy. Studiowała też w Sopocie. Choć zaczynała od malarstwa, później zainteresowała się tkaniną, by ostatecznie przejść do rzeźby. Najbardziej lubiła tworzyć dzieła o dużych rozmiarach, które tworzyła na otwartej przestrzeni. Należą do nich "Nierozpoznani" na poznańskiej Cytadeli. Rzeźba składa się ze 112 postaci z żeliwa.

Magdalena Abakanowicz przez lata prowadziła zajęcia na obecnym Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, którego była profesorem. Jej dzieła można oglądać w muzeach na całym świecie - w Centre Pompidou w Paryżu, Metropolitan Museum w Nowym Jorku czy Museum od Modern Art w Kioto. Zmarła w 2017 roku, mając 86 lat.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
13.68 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro