Reklama
Reklama

Miejski Konserwator Zabytków interweniuje w sprawie kamienicy przy ulicy Podgórnej. Złożono zawiadomienie do prokuratury

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

O sprawie pisaliśmy już w 2019 roku.

Już 2 lata temu zapowiadano, że kamienica przy ulicy Podgórnej 7 całkowicie zmieni oblicze. Ze względu na fatalny stan techniczny miała zostać rozebrana. W jej miejscu miał natomiast stanąć nowy obiekt. Miejski Konserwator Zabytków nie wyraził jednak zgody na rozebranie kamienicy.

Inwestor w 2019 roku wyjaśniał, że wieloletnie zaniedbania doprowadziły budynek do ruiny, przez co zachowanie go w obecnej formie nie jest możliwe. - Kamienica, jako część zabudowy pierzei ul. Podgórnej, jest trwale związana z historią miejsca wciąż żywą w świadomości mieszkańców miasta. Przedmiotowy budynek posiada wartość historyczną, artystyczną i naukową. Stanowi świadectwo materialne historii miasta i jego mieszkańców, od XIX wieku po czasy współczesne - argumentował Miejski Konserwator Zabytków.

Teraz MKZ interweniuje w prokuraturze. Właśnie złożono zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez inwestora. - W zawiadomieniu Miejski Konserwator Zabytków powołuje się na art. 41 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami - wyjaśnia, że właściciele kamienicy nie dochowali obowiązku jej zabezpieczenia i utrzymania w jak najlepszym stanie technicznym, a także korzystania z zabytku w sposób zapewniający trwałe zachowanie jego wartości - wyjaśniają miejscy urzędnicy.

- Aktualnie budynek jest opuszczony od ponad 3 lat. Cały czas niszczeje, jego stan ulega postępującej degradacji. Powodem jest to, że właściciel wstrzymał roboty budowlane i pozostawił obiekt bez właściwego zabezpieczenia przed wpływem czynników atmosferycznych. Pozwolenie na rozbiórkę zostało wydane na podstawie zebranego materiału, w tym zleconej przez Miejskiego Konserwatora Zabytków ekspertyzy stanu technicznego. Wynika z niej, że dziś nie jest już możliwe przeprowadzenie remontu dla przywrócenia funkcji użytkowych, przy jednoczesnym zachowaniu wartości historycznych i architektonicznych - dodają.

Miejski Konserwator Zabytków podkreśla, że "taki stan obiektu wynika przede wszystkim z przerwania przez inwestora prac budowlanych - obejmujących gruntowną przebudowę kamienicy i zmianę jej funkcji na cele mieszkalne - na które otrzymał pozwolenie konserwatorskie w 2018 roku".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
37.01 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro