Reklama
Reklama

Ile jest koronawirusa w ściekach? Podpisano umowę na monitoring kanalizacji pod kątem SARS-CoV-2

fot. UMP
fot. UMP

Wkrótce dowiemy się jak dużo wirusa SARS-CoV-2 krąży w poznańskiej kanalizacji.

To efekt porozumienia Miasta Poznania, Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN oraz spółek Aquanet Laboratorium i Aquanet S.A. - To porozumienie pozwoli oszacować, jaka jest rzeczywista skala zakażeń w Poznaniu - tłumaczył Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. - Przysłuży się także naukowcom, którzy dzięki dostępowi do próbek będą mogli dokładniej zbadać warianty i mutacje koronawirusa - dodał.

Firmy Grupy Aquanet i Instytut Chemii Bioorganicznej PAN prowadzą podobne badania już od zeszłego roku. Monitoring ścieków komunalnych pozwoli sprawdzić, ile znajduje się w nich kopii RNA wirusa, a co za tym idzie - ilu mieszkańców miasta jest chorych na COVID-19.

Z danych wynika, że istnieje związek między stwierdzoną przez Ministerstwo Zdrowia liczbą zakażeń, a wykrytą liczbą kopii RNA wirusa w próbkach. Dzięki zaangażowaniu Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu z badania zostaną uzupełnione o sekwencjonowanie jego genomu. To pozwoli dowiedzieć się który wariant dominuje w stolicy Wielkopolski.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
29.15 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro