Reklama
Reklama

Firma z Wielkopolski podejrzana o wyłudzenie 44 mln zł z PARP. Są zarzuty dla kolejnych osób

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. CBA

Cztery osoby w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku usłyszały zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wyłudzenia środków unijnych.

Prowadzone śledztwo dotyczy m.in. podejrzenia wyłudzenia w latach 2013-2016 przez dwie firmy meblarskie 44 mln zł ze środków unijnych pochodzących z programu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pn. "Innowacyjna Gospodarka na lata 2009-2013". Program Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości skierowany był do małych i średnich przedsiębiorstw.

Zebrany w śledztwie materiał dowodowy wskazuje, iż wielomilionowe dofinansowania uzyskały spółki założone na potrzeby wyłudzenia dotacji, które posługiwały się nierzetelnymi dokumentami. Ponadto jak ustalono w toku śledztwa po podpisaniu umowy na dofinansowanie z PARP, przedstawiciele beneficjentów wchodzili w porozumienie z przedstawicielami producentów maszyn i urządzeń, którzy działając z nimi wspólnie i w porozumieniu zawyżali kwoty należne za dane urządzenie celem wyłudzenia wyższych kwot dofinansowania.
W związku z ustaleniami śledczych cztery osoby - pracownicy spółek biorących udział w procederze - usłyszały w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wyłudzenia środków unijnych
- informuje Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

Śledztwo prowadzone było w kilkunastu wątkach, w których zarzuty usłyszały łącznie już 44 osoby. W czerwcu 2019 roku zatrzymano 18 podejrzanych w związku z podejrzeniem wyłudzenia dotacji w łącznej kwocie ponad 27 mln zł. Podmiotem, który ubiegał się i w konsekwencji uzyskał dofinansowanie była spółka prawa handlowego z województwa wielkopolskiego prowadząca działalność gospodarczą w dziedzinie produkcji mebli. Zatrzymanym przedstawiono wówczas zarzuty kierowania bądź udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia środków pieniężnych w wysokości ponad 27 mln zł oraz "prania pieniędzy" - dodają przedstawiciele CBA.

W wyniku dalszych czynności zarzuty przedstawiono kolejnym 26 osobom. W wątkach dotyczących wyłudzenia dotacji z PARP zabezpieczono majątek podejrzanych o wartości ponad 18 mln zł.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Groźna pogoda w Wielkopolsce. Strażacy odebrali około 200 zgłoszeń
33℃
18℃
Poziom opadów:
12.4 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
10.27 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro