Reklama
Reklama

Skuteczny sposób na halluxy

Paluch koślawy jest jedną z najczęstszych deformacji stopy. Dotyczy zmian w obrębie stawu śródstopno-paliczkowego. Deformacja ta jest nie tylko defektem kosmetycznym, ale również medycznym, który powoduje ból, zaburzenia mechaniki chodu, obniżenie jakości życia.
Pacjenci bagatelizują problem, przez co zgłaszają się do lekarza specjalisty za późno.

Hallux to poważne zaburzenie biomechaniki stopy. O aspekcie kosmetycznym możemy mówić na samym początku, gdy jeszcze do końca nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zagraża nam koślawość w stawie śródstopno-paliczkowym. Dopiero gdy mamy problem np. z doborem obuwia decydujemy się na wizytę u specjalisty - niestety najczęściej deformacja jest już w takim stadium zaawansowania, że jedynym rozwiązaniem jest leczenie operacyjne. Szacuje się, że paluch koślawy występuje u około 2-4% populacji, czterokrotnie częściej u kobiet.

W momencie gdy stawy oraz kości poddawane są działaniu zewnętrznych sił, organizm będzie dostosowywał ułożenie kości i stawów tak, aby zminimalizować ich negatywne działanie. Jednakże, gdy możliwości adaptacyjne organizmu zostaną przekroczone, może dojść do utrwalenia patologicznych zmian stawu śródstopno-paliczkowego.
Wskutek powtarzającego się nacisku - np. za pomocą nieodpowiednich butów - paliczek zaczyna odchylać się w nienaturalny sposób, a połączona z nim kość śródstopia kieruje się w przeciwną stronę.

PRZYCZYNY

Przyczyny rozwoju palucha koślawego są złożone. Można je podzielić na bezpośrednie i pośrednie. Przyczyny pośrednie to:
- niewłaściwe obuwie (wysokie obcasy, wąskie czubki),
- predyspozycje genetyczne,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- złe nawyki ruchowe,
- osłabiony aparat stawowo-więzadłowy.

Nie są to jedyne przyczyny powstawania deformacji. Prawie w 80% przypadków paluch koślawy jest dziedziczony od matki. Niekiedy jednak jest pochodzenia idiopatycznego, czyli powstaje bez konkretnej przyczyny. Występowanie wad wrodzonych, takich jak szpotawość pierwszego promienia, może przyczyniać się do powstawania palucha koślawego.

W przypadku działania szkodliwych czynników dochodzi do osłabienia mięśnia strzałkowego długiego. Jego głównym zadaniem jest docisk głowy i kości śródstopia do podłoża. Przyczyną pojawienia się palucha koślawego jest zaburzenie gry stawowej. Dochodzi do osłabienia pierwszego promienia stopy oraz utraty elastyczności.

OBJAWY
- zakrzywienie osi palucha
- bolesność i tkliwość
- pieczenie
- okresowy obrzęk
- zaczerwienienie

METODA LECZENIA

Gdy zmiana jest jeszcze na wczesnym etapie, stosuje się leczenie zachowawcze oraz rehabilitację.
W przypadku średnio zaawansowanych i zaawansowanych deformacji niezbędne jest leczenie operacyjne.

NAJWYŻSZA JAKOŚĆ LECZENIA


Szpital Podolany
to wielospecjalistyczna placówka w Poznaniu przy ul. Straży Ludowej 37. Z każdym rokiem poszerzamy portfolio naszych usług. Obok ortopedii w ofercie szpitala na poznańskich Podolanach znajdują się laryngologia, chirurgia, chirurgia naczyniowa, endokrynologia, alergologia i neurologia. Od listopada funkcjonować będzie również przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej, tzw. lekarz rodzinny. Nasi specjaliści posiadają wieloletnie doświadczenie zawodowe w diagnostyce pacjentów oraz leczeniu operacyjnym.

Nasi ortopedzi:

- dr n. med. Karol Szymański
- lek. med. Zbigniew Piślewski
- lek. med. Krzysztof Nowocień
- lek. med. Gabor Stępień
- lek. med. Artur Soczka
- lek. med. Michał Skoczek

Więcej informacji o zabiegach i konsultacjach pod nr. tel. 61 66 88 444 lub za pośrednictwem maila: [email protected]

Serdecznie zapraszamy
www.szpitalpodolany.pl

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
8.32 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro