Reklama
Reklama

Wiadomo, ile będzie kosztować nowe podpoznańskie jezioro

Zbiornik ma powstać na tym terenie | fot. Czytelnik
Zbiornik ma powstać na tym terenie | fot. Czytelnik

Powstanie między Tulcami i Komornikami.

Już w poniedziałek pisaliśmy o zbiorniku retencyjnym Tulce, który ma powstać w dolinie rzeki Męciny. Ma mieć około 20 hektarów powierzchni i pojemność retencyjną na poziomie 242 tysięcy metrów sześciennych. W 2019 roku zapowiadano, że zbiornik powstanie w ciągu dwóch lat, ale tak się nie stało. Jak tłumaczyły nam Wody Polskie, "przesunięcie terminu ogłoszenia przetargu w głównej mierze wynikało z przedłużających się negocjacji z operatorem gazowym GAZ-SYSTEM dotyczącym przebudowy i późniejszej eksploatacji rurociągu DN 500, usytuowanego pod czaszą zbiornika, stanowiącego element robót budowlano-montażowych".

Dziś wiemy już, kto będzie odpowiedzialny za powstanie nowego podpoznańskiego jeziora. W drodze przetargu wybrano Zakład Usług Hydrotechniczno-Melioracyjnych z Ozimka. - Oferta uzyskała najwięcej punktów, zgodnie z kryteriami oceny ofert wskazanymi przez zamawiającego - wyjaśniają Wody Polskie. Wykonawca ma przeprowadzić prace za nieco ponad 17 milionów złotych brutto. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zbiornik powstanie do końca przyszłego roku.

Nowy zbiornik ma przede wszystkim umożliwić magazynowanie wody dla nawodnień rolniczych, a także ma on pełnić funkcję przeciwpowodziową. - Budowa zbiornika będzie dodatkowo szansą na podniesienie atrakcyjności obszaru i rozwój funkcji rekreacyjnej. W wyniku powstania zbiornika wodnego będzie możliwe stworzenie nowych form rekreacji m.in. rozwój szlaków turystyki pieszej i rowerowej, jak i rozwój agroturystyki - tłumaczyła nam Beata Zoła z Wód Polskich.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zmieniono stopień ostrzeżenia IMGW w Wielkopolsce!
22℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
13.44 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro