Zielona Perła z Łazarza w końcu doczeka się rewitalizacji

Nowy właściciel chce wyremontować budynek zgodnie z projektem zaprezentowanym kilka lat temu.
Już w kwietniu podawaliśmy, że nowym właścicielem kamienicy znajdującej się na skrzyżowaniu ulic Matejki i Niegolewskich jest spółka z grupy Prefa Group. Jeszcze poprzedni właściciel przeprowadził prace projektowe, których wynikiem jest koncepcja stworzenia w obiekcie 43 mieszkań i 5 lokali handlowo-usługowych. Firma DEMIURG, która stała za opracowaniem projektu w środę poinformowała, że zabytkowa kamienica "zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami zostanie wyremontowana według naszego projektu".
Do sprawy odniósł się też sam inwestor. - Tak dziś wygląda kamienica Perła Łazarza, którą będziemy rewitalizować. Powoli przygotowujemy się do odbudowy, dzięki czemu ta zabytkowa kamienica zyska drugie życie. Na bieżąco będziemy relacjonować postępy z placu budowy - zapowiada Prefa Group. Gazeta Wyborcza podaje, że sprzedaż mieszkań w obiekcie ma ruszyć jeszcze w tym roku.
Kamienica od wielu lat czekała na "lepsze czasy". W 2015 roku na ścianach obiektu pojawiły się rysy. Zagrożenie zawaleniem było duże, dlatego konieczne okazało się wyłączenie z ruchu fragmentu ulicy. Nadzór budowlany podjął decyzję o pilnym rozebraniu lukarny (pionowego okna na dachu). Dużym problemem był brak kontaktu z ówczesnym właścicielem kamienicy.
W 2016 roku budynek kupiła firma Kruk SA, która zapowiadała, że zajmie się zabezpieczeniem obiektu, oczywiście zgodnie z wytycznymi Miejskiego Konserwatora Zabytków. Prace były konieczne, bo budynek był w fatalnym stanie. Na przełomie 2017 i 2018 roku obiekt zabezpieczono. Już wtedy mówiło się, że właściciel rozważa różne opcje, w tym sprzedaż budynku, co nastąpiło na początku bieżącego roku.
Najpopularniejsze komentarze