Reklama
Reklama

W Poznaniu powstał nowy, ogromny mural

fot. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
fot. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Mural znajduje się na kampusie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. To blisko 60-metrowa grafika, zlokalizowana w łączniku pomiędzy Collegium Maximum a budynkiem stołówki. Na obrazie znaleźć można przyrodniczą oś czasu, która prezentuje historię Uczelni, ale jest także zbiorem ciekawostek i informacji.

Muralowa mapa Poznania wzbogaciła się o nowy barwny obraz w związku z tym, że w tym roku przypada 70-lecie autonomii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z 17 listopada 1951 roku rozpoczął działalność pod własnym szyldem. Wówczas to z Uniwersytetu Poznańskiego wydzielono dwa Wydziały: Rolniczy i Leśny. Z tej bazy wyrosła nowa państwowa szkoła akademicka, pod nazwą: Wyższa Szkoła Rolnicza - dziś Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Pierwsza część muralu symbolizuje rolnictwo i ogrodnictwo. Znajdziemy tam złociste kłosy czy rzepak - tak charakterystyczne dla wielkopolskiego krajobrazu i będące jednocześnie częstym przedmiotem badań zespołu naukowców uczelni. Pszczoła i motyl są odniesieniem do tematyki ogrodów, architektury krajobrazu i projektowanych zrównoważonych przestrzeni publicznych. Części leśnej pilnuje ryś -
informuje Iwona Cieślik, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Autorzy muralu nie zapomnieli także o technologii drewna - jeden z najstarszych kierunków na UPP symbolizują gałązki dębu. Na muralu zobaczymy też zimorodka, który często pojawia się nie tylko w leśnych zakładach doświadczalnych, ale także w sąsiadujących z kampusem UPP parkach. Nie zabrakło również psa i wiewiórki, które są częstymi pacjentami Uniwersyteckiego Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej, w którym mieści się również Ptasi Azyl. Żywienie obrazują m.in. jabłka, z których słynie uczelniany przybrodzki sadowniczo-rolniczy zakład. Świat inżynierów autorzy przedstawili jako podwodną krainę. Z kolei morświn symbolizuje zagrożenia, jakie przed naukowcami stawiają zmiany klimatyczne. Obszar ekonomii symbolizują natomiast niedźwiedź i byk, czyli symbole funkcjonowania rynków kapitałowych. To jednak nie wszystko, ponieważ pojawiają się tutaj także m.in. gałązki świerku - ponieważ do produkcji banknotów używano m.in. ścieru drzewnego, w którego skład wchodziły fragmenty z drzew iglastych.

Malowidło wyszło spod ręki Marii Szulc. Wraz z Katarzyną Lesińską z Działu Marketingu i Komunikacji UPP stworzyły koncepcję tego, co powstanie na ścianie kampusu UPP. Kiedy rozpoczęłam rozmowy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu na temat muralu wydawało się, że największym wyzwaniem będzie stworzenie wartościowej koncepcji graficznej - opowiada Maria Szulc. Sama praca na ścianie jest dla mnie już czystą przyjemnością. Realizacja przesunęła się na wrzesień 2021. Co oznaczało, że przyjdzie mi tworzyć obraz z dwumiesięczną Różą u boku. To właśnie Róża, która dzielnie znosiła popisy malarskie mamy jest największą bohaterką tej przygody - dodaje autorka muralu.



Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
9.48 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro