Reklama
Reklama

Przedsiębiorcy z Wielkopolski skorzystają z bezpłatnych szkoleń

Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny*, łączna kwota wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej to 162,9 mld PLN. Aż 60% beneficjentów tych środków to mikro-firmy, którym przyszło działać w bardzo niepewnej rzeczywistości gospodarczej. Wiele z nich boryka się z koniecznością przemodelowania biznesu, zmieniającymi się przepisami prawnymi, czy kontrolami. Fundacja Edukacji Prawnej, wychodząc naprzeciw potrzebom przedsiębiorców prowadzących mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, uruchomiła projekt Tarcza Edukacyjna. Podczas bezpłatnych szkoleń i warsztatów, eksperci z kancelarii Filipiak Babicz i Fundacji Edukacji Prawnej wytłumaczą, jakie prawa i możliwości działania mają przedsiębiorcy w obliczu przeprowadzenia zmian w firmie. Pierwsze spotkanie już 19 października w Poznaniu.

Do po-covidowej rzeczywistości w firmie można wrócić z tarczą. - Pokażemy jak to zrobić nie tylko w teorii, ale też w praktyce. Nasz projekt jest przede wszystkim solidna porcja fachowej wiedzy prawnej. Dziś biznes prowadzi się w bardzo trudnej i szybko zmieniającej się rzeczywistości. A w dodatku w bardzo skomplikowanym otoczeniu prawnym. Nasza Tarcza Edukacyjna ma być realnym wsparciem, dostępnym dla każdego - mówi Grzegorz Dudczak, radca prawny, fundator i członek zarządu Fundacji Edukacji Prawnej.

Tarcza nie tylko finansowa

Tarcza Edukacyjna kojarzy się z tarczą finansową, ale tematyka szkoleń jest dużo bogatsza, choć wątek rozliczeń świadczeń jest również szeroko omawiany. Program spotkań zapewnia praktyczną wiedzę m.in. jak przejść kontrolę, nie popełnić błędów w rozliczeniach i dokumentacji i co zrobić, jeżeli pojawi się wezwanie do zwrotu środków. Eksperci podzielą się także wiedzą na temat ochrony przedsiębiorców przed innymi negatywnymi konsekwencjami z tytułu odpowiedzialności członków organów spółek i wspólników, planowanej reorganizacji lub restrukturyzacji oraz wdrażania nowych regulacji prawnych.

- Podczas warsztatów omówimy na przykładach symptomy, które mogą wskazywać na możliwe problemy płynnościowe. Wiadomo, że są one niepokojące dla osób zarządzających przedsiębiorstwem, ale nie są równoznaczne z zamknięciem firmy. Zaczniemy od usystematyzowania takich pojęć jak restrukturyzacja i upadłość. Pokażemy jakie są dostępne środki i instrumenty restrukturyzacji i jak z nich skorzystali inni przedsiębiorcy w podobnej sytuacji. Każdy kto weźmie udział w spotkaniu, wyjdzie z niego z praktyczną wiedzą w zakresie dostępnych narzędzi w sytuacji rosnących zobowiązań i spadających przychodów - zapewnia Grzegorz Dudczak.

Kontroli nie trzeba się bać

W związku z przyznaniem przedsiębiorcom środków z tak zwanych tarcz, pojawia się coraz więcej obaw związanych z kontrolami, czy nawet wezwaniem do zwrotu pieniędzy. Szkolenia w ramach Tarczy Edukacyjnej pokazują różne możliwe scenariusze. Do kontroli warto przygotować się wcześniej, by nie panikować, gdy się rozpocznie.

- Przedsiębiorcy wypełniali dokumenty często w ogromnym pośpiechu. Oświadczenia, na podstawie których były przyznawane środki, były przez nich składane bez wcześniejszej analizy sytuacji firmy. Wszystko to przez obawę przed tym, że środki nie zostaną przyznane, a firma nie przetrwa. Docierają do nas sygnały, że przedsiębiorcy otrzymują wezwania dotyczące zwrotu otrzymanego wcześniej wsparcia - mówi Marzena Rosler-Borakiewicz, Radca Prawny z kancelarii Filipiak Babicz.

- Podczas naszych spotkań uspokajamy przedsiębiorców - pomyłka w złożonym oświadczeniu nie równa się próbie wyłudzenia dofinansowania. Powodów może być wiele, zwłaszcza, że przepisy nie są precyzyjne. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców, ponieważ przepisy pozwalają na wiele interpretacji. Właśnie w tym, jako prawnicy, pomagamy osobom, które do nas trafiają - dodaje Grzegorz Dudczak, Radca Prawny, fundator i członek zarządu Fundacji Edukacji Prawnej.

Spotkajmy się w Poznaniu

Szkolenie podzielone jest na dwa, dwudniowe moduły. W ramach spotkania 19 października br. w Poznaniu zostaną poruszone takie zagadnienia jak:
1. Zasady rozliczeń tarcz finansowych i innych instrumentów pomocowych związanych z COVID 19.
2. Zachowana płynność finansowa - skuteczne instrumenty ochronne i naprawcze.
3. Reorganizacja biznesu - przyjęcie optymalnych ram prawnych i podatkowych dla dalszej działalności.

Natomiast w drugiej części, 17 listopada br., eksperci Filipiak Babicz i Fundacji Edukacji Prawnej omówią takie kwestie jak:
1. Odpowiedzialność członków organów spółek i wspólników.
2. Zgłaszanie nieprawidłowości i naruszeń prawa wewnątrz organizacji - nowe obowiązki dla przedsiębiorców i instytucji.

Zajęcia poprowadzi sztab ekspertów - prawników, którzy na co dzień pomagają przedsiębiorcom: Jakub Jankowiak, Marzena Rosler-Borakiewicz, Marta Romańska, Piotr Kempiński, Maciej Blok, Mateusz Kamiński, Przemysław Szmidt. Szkolenia odbywają się na Wydziale Prawa i Administracji UAM w Poznaniu przy al. Niepodległości 53 w Poznaniu.

Planowane jest rozszerzenie akcji na kolejne miasta, m.in. Wrocław (26.10.2021, 25.11.2021) i Łódź (9.11.2021).

Aby wziąć udział w szkoleniu wystarczy wypełnić krótki formularz na stronie https://tarczaedukacyjna.pl/. Liczba miejsc jest ograniczona.

Patronat honorowy nad akcją objął Prezydent Miasta Poznania, pan Jacek Jaśkowiak.


***

*Raport "Tarcza Antykryzysowa. Koło ratunkowe dla firm i gospodarki?", Warszawa, sierpień 2021: https://pie.net.pl/wp-content/uploads/2021/09/PIE-Raport_Tarcze-antykryzysowe.pdf

O organizatorze

Fundacja Edukacji Prawnej została założona w 2015 roku. Jest instytucją szkoleniowo - doradczą, która powstała w celu zwiększenia poziomu wiedzy i świadomości prawnej w naszym społeczeństwie. Poprzez szkolenia, kursy, warsztaty i konferencje popularyzuje wiedzę z zakresu prawa, zasad jego interpretacji i stosowania. Od początku istnienia stara się mówić o prawie w sposób przystępny i ciekawy.

Fundacja została wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych oraz do Bazy Usług Rozwojowych, której administratorem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Aktualnie prowadzi dwa projekty non-profit: "Mały Prawy Obywatel" oraz "Edukacja prawna dla seniora". Już od 19 października rozpoczyna projekt skierowany do przedsiębiorców pod hasłem "Tarcza Edukacyjna".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
12.67 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro