Reklama

W Lesznie montują kolejne sekundniki na skrzyżowaniach

fot. leszno.pl
fot. leszno.pl

Mają poprawić komfort poruszania się po mieście.

Pierwsze sekundniki pojawiły się na leszczyńskich ulicach już kilka lat temu. Ich głównym zadaniem jest precyzyjne informowanie kierowców o tym, jak długo jeszcze będą musieli czekać na zielone światło lub za ile sekund zapali się czerwone.

Niedawno na skrzyżowaniu ulic 55 Pułku Piechoty z Al. Konstytucji 3 Maja zamontowano nowy sekundnik, a to nie koniec takich inwestycji w mieście. W czwartek zacznie się montaż na Alejach Jana Pawła II. - Pierwsze prace wykonywane będą na skrzyżowaniu tej drogi z ul. Grunwaldzką, a potem przesuwać się będą w kierunku Wiaduktu im. Stefana "Grota" Roweckiego - wyjaśniają leszczyńscy urzędnicy.

Kolejne urządzenia pojawią się na DW309, a także na skrzyżowaniu Al. Zygmunta Krasińskiego i ulicy Karola Marcinkowskiego. Inwestycja realizowana jest w ramach budżetu obywatelskiego.

Co jakiś czas temat sekundników podnoszony jest także w Poznaniu. Montaż takich urządzeń w naszym mieście nie jest jednak możliwy. Wynika to z tego, że na poznańskich ulicach zamontowane są detektory zliczające pojazdy na wlocie skrzyżowania. Oznacza to, że systemy dopasowują się do sytuacji na drodze i niemożliwe byłoby przewidzenie ile czasu jeszcze będzie palić się zielone lub czerwone światło.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
5.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro