Reklama
Reklama

Co z podwyżką gazu? Ruszyło zbieranie podpisów mieszkańców

Zdjęcie ilustracyjne | fot. PublicDomainPictures / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. PublicDomainPictures / pixabay.com

Wójt Tarnowa Podgórnego organizuje spotkanie z samorządowcami w tej sprawie.

Między innymi w podpoznańskich gminach od 1 października doszło do drakońskiej podwyżki cen gazu o 170 procent. We wtorek pisaliśmy o zapowiedzianej ogólnopolskiej akcji sprzeciwu wobec takiej sytuacji. Wójt Tarnowa Podgórnego Tadeusz Czajka wyjaśnił, że chodzi o około 100 gmin z kilku województw. W środę pojawił się nowy komunikat wójta.

- Na bieżąco analizujemy wszystkie informacje dotyczące rynku gazowego i sprawdzamy informacje. Jedno jest pewne - nie zgadzamy się na ten stan rzeczy! Od kilku dni prowadzę rozmowy z włodarzami gmin, w których dostawcą gazu jest G.EN GAZ ENERGIA i w których również wprowadzono tak drakońskie podwyżki. Zaprosiłem ich na spotkanie, które organizuję w Tarnowie Podgórnym we wtorek, 19 października. Na spotkaniu podpiszemy pisma - wystąpienia m.in. do Urzędu Regulacji Energetyki, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Ministerstwa Klimatu, Ministerstwa Aktywów Państwowych. Do pism dołączymy kopie formularzy z podpisami mieszkańców sprzeciwiających się podwyżkom. Jeżeli będzie wola uczestników, to powołamy Ogólnopolski Komitet Protestacyjny, reprezentujący poszkodowanych drastycznymi podwyżkami cen gazu - zaznacza Tadeusz Czajka. Formularz można znaleźć TUTAJ.

Tymczasem we wtorek spółka G.EN. Gaz Energia spotkała się z mieszkańcami Tarnowa Podgórnego. Jak podaje Głos Wielkopolski, na spotkaniu przedstawiciele spółki wyjaśnili mieszkańcom, że kupują gaz w hurcie drożej niż PGNiG sprzedaje go odbiorcom detalicznym. G.EN. Gaz zawnioskował więc do PGNiG o zracjonalizowanie ceny.

Ale równie istotna jest kwestia problemów ze zmianą dostawcy gazu. Mieszkańcy zostali poinformowani, że właściwie nie mają możliwości przejścia do innego dostawcy. Jedynie spółka PGNiG mogłaby świadczyć taką usługę, ale odmówiła. Mieszkańcy zapowiedzieli, że sprawdzą w PGNiG, czy rzeczywiście nie chce dostarczać gazu mieszkańcom gmin objętych podwyżką.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Piękna wiosna i tłumy na Cytadeli. Warto korzystać, bo przed nami załamanie pogody
20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
7.56 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro