Reklama
Reklama

Miasto rusza z nowym programem. Na Strzeszynie powstaną tanie mieszkania na wynajem

fot. PTBS
fot. PTBS

Ceny najmu mają być niższe niż rynkowe.

"POZnań i zamieszkaj" skierowany jest głównie do rodzin z Poznania lub osób, które chcą założyć rodzinę. Mogą jednak skorzystać z niego także osoby spoza miasta, które chcą przeprowadzić się do stolicy Wielkopolski. Program ma być alternatywą formą najmu do najmu na rynku komercyjnym.

Lokale mają być wykończone pod klucz, a czynsz najmu ma nie przekraczać 18 zł za metr kwadratowy. Najemca będzie płacić opłatę partycypacyjną w kosztach budowy lokalu, ale ma ona nie przekazać 20 procent. Dodatkowo będzie można starać się o dopłatę do czynszu z Funduszu Dopłat (maksymalnie 8 zł za m2 powierzchni mieszkania). Najem miałby się odbywać 15 lat, ale będzie możliwość jego przedłużenia.

Nowe mieszkania powstaną na Strzeszynie, w rejonie ulic Literackiej, Jana Wiencka i Adama Poszwińskiego. I etap prac ma się zakończyć na początku 2024 roku. W jego ramach powstanie 5 budynków, w których znajdzie się łącznie 199 mieszkań i 6 lokali usługowych. Mają to być mieszkania 1, 2 i 3-pokojowe o metrażu od 30 do 65 metrów kwadratowych. Większość będzie mieć balkon.

- Budynki będą wyposażone w windę, wózkarnię, podziemną halę garażową oraz naziemne miejsca parkingowe. Na terenie osiedla pojawią się również zewnętrzne parkingi rowerowe. W projekcie uwzględniono budowę placu zabaw oraz miejsca z infrastrukturą sportową. W lokalach usługowych powstanie m.in. przychodnia lekarska. W pobliżu planowane jest utworzenie stacji roweru miejskiego - wymieniają urzędnicy.

Nabór wniosków ruszy już 15 października i potrwa miesiąc. - Osoby zainteresowane udziałem w programie składają wniosek elektronicznie, do Biura Spraw Lokalowych Urzędu Miasta Poznania. Wraz z wnioskiem należy przedstawić dokumenty i oświadczenia potwierdzające spełnienie warunków udziału w programie, tj. warunku dochodowego oraz braku tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego na terenie Poznania. Do wniosku należy dołączyć również dokumenty potwierdzające możliwość uzyskania punktów, zgodnie z przyjętym systemem kwalifikacji punktowej, który decyduje o kolejności umieszczenia osób na liście najemców.

Za co przyznawane są punkty? Na przykład za posiadane dzieci, rozliczanie się z podatków w Poznaniu, czy zajmowanie lokalu komunalnego. Szczegóły TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zaczęła się meteorologiczna zima i przymroziło! W Wielkopolsce nawet blisko -15 stopni!
-1℃
-8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
86.06 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro